Zdanění či nezdanění příjmů z finančních podpor poskytovaných fyzickým osobám v souvislosti s následky epidemie a nouzovým stavem
Blíží se základní standardní termín pro splnění povinnosti podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob, ale situace v důsledku pandemie vůbec není běžná standardní a normální. Mnoho lidí ve zdaňovacím období 2020, za nějž mají v současnosti podávat přiznání, využilo některou z podpor poskytovaných v nouzovém stavu na zmírnění restriktivních omezení souvisejících s epidemií a nouzovým stavem ( rouškovné, ošetřovné pro OSVČ, kompenzační bonus, COVID podpory pro určité odvětví podnikání) a nyní přemýšlí, jak a zda vůbec musí promítnout tyto podpory do přiznání.
Některé covidové podpory a dotace se v přiznání objevit musí jako zdanitelný příjem a jiné zdanitelným příjmem nejsou, ale ovlivní třeba nárok na slevu na dani
Finanční správa v současné době zaznamenává zvýšené množství dotazů od poplatníků na to, jak je to s nejrůznější koronavirovou finanční podporou dotacemi a podobnými záležitostmi poskytovanými fyzickým osobám v rámci nouzového stavu a přiznáním k dani z příjmu fyzických osob. Musí se příjmy z těchto podpor v daňovém přiznání vůbec objevit, popřípadě, které z nich? Promítají se tyto příjmy nějak do nároku na daňové slevy?
Základní odpověď zní, že i když se jedná o příjmy sloužící jako pomoc a podpora v nepříznivé situaci způsobené pandemií nemoci Covid-19, tak se některé z nich musí objevit v daňovém přiznání podávaném za rok 2020 jako zdanitelný příjem. Jiné z těchto příjmů se v přiznání objevit nemusí jako zdanitelný příjem, protože jsou příjmem ze zákona od daně osvobozeným, ale na druhé straně jsou příjmem, který ovlivňuje nárok na daňovou slevu na manželku/manžela s nízkými ročními příjmy do limitu 68 000 Kč, protože se jedná o takzvaný započitatelný příjem.
Jinak řečeno příspěvky z kompenzačního bonusu pro podnikatele, ošetřovné pro OSVČ, příspěvky z programu Antivirus pro OSVČ se zaměstnanci i takzvané rouškovné čili jednorázová pomoc důchodcům nejsou zdanitelným příjmem a v daňovém přiznání se tedy neuvádí. Na straně druhé však skoro o všech těchto příspěvcích vyjma rouškovného platí, že jsou započitatelným příjmem a ovlivní případný nárok poplatníka na daňovou slevu uplatňovanou na manželku/manžela s nízkými ročními příjmy. Podrobnější informace naleznete zde.
Podobné články
Správně podané daňové přiznání je jedině to ve správném formátu
I v roce 2024 bude u elektronického podávání daňových přiznání klíčové nejen dodržení stanoveného termínu pro…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací