Zdanění tichého vína se sice nelíbí vinařům, ale majitelům restaurací se naopak zamlouvá
Zdanění takzvaného tichého vína by podle Národní ekonomické rady vlády mohlo být také pomocníkem, který přispěje k vylepšení příjmové strany státního rozpočtu. Uvedená možnost se však nelíbí vinařům ani ministrovi zemědělství ČR.
Zavedení spotřební daně z tichého vína by přineslo negativní důsledky nejen do prodeje vína, ale též do cestovního ruchu
Vláda v tomto týdnu bude intenzivně jednat o takzvaném konsolidačním daňovém balíčku na rok 2024, který má pomoci s nepříjemnou situací ohledně veřejných financí. Opatření by mělo pomoci v boji s chybějícími příjmy ve státním rozpočtu. To zda součástí úsporného daňového balíčku na příští rok skutečně bude i spotřební daň z tichého vína o jejímž uvalení se uvažuje, však jisté není.
Uvalení spotřební daně na tiché víno, které na rozdíl od vín šumivých, piva a destilátů touto daní zatíženo není, se nelíbí nejen tuzemským vinařům, ale také ministrovi zemědělství Zdeňku Nekulovi.
Vinaři samozřejmě v uvedeném kroku vidí velké ohrožení své činnosti a argumentují tím, že uvalení spotřební daně ve výši 23,40 Kč za litr na tichá vína, nejen zdraží uvedenou komoditu, ale bude mít i další nepříjemné důsledky, jako je útlum turistického ruchu a snižování ploch vinic.
Ministr zemědělství Nekula zavedení stejné spotřební daně na tiché víno odmítá z důvodů podpory tradic a kulturního dědictví, které je třeba zachovat pro budoucí generace. Druhým ministrovým argumentem je, že spotřební daň z vína nemá zavedenu ani Itálie či Španělsko, které jsou významnými vinařskými oblastmi a odkud se k nám značná část vína dováží. Podle ministra je nutné být opatrní v přepočítávání určitých záležitostí na peníze, protože určité hodnoty se daným způsobem přepočítávat nedají.
Odlišný pohled na spotřební daň z vína mají podnikatelé v gastronomii nebo Unie destilatérů
Asociace malých a středních podniků, která sdružuje kromě jiných i podnikatele v gastronomii zavedení spotřební daně z tichého vína naopak podporuje. Obdobně se na situaci dívá i například Unie destilatérů a výrobců a dovozců lihovin. Podle uvedených skupin, pokud má být situace spravedlivá, tak by se daň z tichého vína odvádět měla. Protože z šumivého vína bylo loni na dani státu odvedeno v ČR 553 milionů korun a taktéž se v současnosti diskutuje o zvýšení DPH u piva, v takové situaci není daňové osvobození tichých vín férové, čili spotřební daň by se z něho měla odvádět také.
Jasněji kolem dané záležitosti bude možná již ve čtvrtek 11. května 2023, kdy by koalice už mohla představit jasnější parametry uvedeného daňového balíčku.
Podobné články
Rok 2024 a změny pro podnikatele i nepodnikající veřejnost
Rok 2024 má opět nachystánu řadu zásadních změn nejen pro podnikatele, ale i pro širokou veřejnost. Jedná se nejen…
Více informacíSpotřební daně v následujících letech porostou u tabákových výrobků i lihu a změny budou i u minerálních olejů
Hlavním účelem spotřebních daní je regulace cen různých komodit, jako jsou například tabákové výrobky a líh,…
Více informacíSpotřební daň se možná bude platit ze slazených nápojů
V České republice se uvažuje o budoucím zavedení spotřební daně na slazené nápoje. Tato daň by se tak přidala…
Více informacíDrobní včelaři budou i dále daňově osvobozeni a daň z nemovitostí zůstane obcím
Koaliční vláda dospěla k dohodě ohledně modifikací v daňovém šetřícím balíčku, jenž je naplánován na rok…
Více informací