Zdravotní volno má pořád větší šanci než proplácená nemocenská nebo delší dovolená
I tuzemští pracovníci si za svoji práci zaslouží pracovní podmínky srovnatelné s okolními státy EU. Jak to ale udělat, aby to podnikům nepůsobilo újmu? Nad uvedenou otázkou již dlouho přemýšlí Ministerstvo práce a sociálních věcí, a nedá spát odborům, Hospodářské komoře ČR ani zaměstnavatelům. Řešení přijatelné pro všechny se zatím jen rýsuje, některé varianty mají však jednoznačně větší naději na úspěch než jiné.
Nejde jen o peníze, ale i o volno pro zdraví a odpočinek
Dostatečná a motivující odměna úměrná času strávenému v pracovním procesu je jeden z ožehavých problémů, který je nutno řešit, ale jsou tu i otázky dostatečného volna na zotavenou i podporu zdraví. Proplácení prvních tří dnů v nemoci, zdravotní volno a k tomu ještě pátý týden dovolené pro všechny, to by bylo potřeba, ale mnoho firem se brání, že jejich finance na to nestačí. Co z uvedeného nejsnáze projde jako povinnost nezvratně stanovená zákonem?
Zdravotní volno má v utkání s placenou nemocenskou a delší dovolenou naději na výhru
Situace v současné době vypadá tak, že všichni zaměstnanci by se mohli v reálné době dočkat je poskytování tří až pěti dnů zdravotního volna ročně. Uzákonění uvedené povinnosti se totiž zatím jeví jako nejmenší finanční i administrativní zlo pro zaměstnavatele. Navíc má poskytování zdravotního volna jasně omezenou hranici. Zaměstnanec si toto volno může čerpat postupně nebo celé najednou, ale jakmile jej dočerpá, musí si s dalším počkat až na příští rok.
Zavedení opětovného proplácení prvních tří dnů nemoci nemá šanci obstát. Pro zaměstnavatele je finančně i administrativně mnohem náročnější. Není zde omezení, zaměstnanec může mít nemocenskou několikrát během roku, a pokud má patřičné lékařské potvrzení, musí je zaměstnavatel akceptovat. Následně je nutno najít a zaplatit za nemocného zaměstnance náhradu. Proti uvedenému postupu se ostře staví zejména malé a střední podniky, ale ani ty velké nechtějí o opětovném proplácení nemocenské slyšet.
Uzákonění pěti týdnů dovolené pro všechny zaměstnance má sice o trochu více nadějí stát se skutkem, než proplácení nemocenské, ale také to nejsou naděje velké. I v uvedeném případě jsou hlavní překážkou finanční náročnost a problém s personální náhradou. Dovolená zaměstnancům navíc zůstane tedy nejspíše i dále v kolonce benefitů poskytovaných jen některými podniky, jako je tomu už nyní.
Podle dosavadního vývoje problému to vypadá, že se český zaměstnanec bude muset spokojit s málem, i když v práci stráví nejvíce času v rámci EU, sick days mu budou muset zatím stačit.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací