Životní i existenční minimum se zvýší od začátku dubna 2022
Inflace stále strmě stoupá a rostoucí ceny sužují stále více domácností, vláda ČR proto před několika minutami schválila navýšení životního i existenčního minima. Navýšení má být v případech obou částek 10 procent a bude platit již od 1. dubna 2022.
Životní i existenční minimum od 1. dubna 2022 stoupne, protože náklady na výživu i osobní potřeby mimořádně vzrostly
O nutnosti zvýšení životního i existenčního minima čili částek na pokrytí základních potřeb člověka se v posledních dnech hovořilo stále intenzivněji zejména kvůli stálému nárůstu spotřebitelských cen právě i u těch nejběžnějších životních potřeb, které zatěžují stále větší počet občanů.
Dnešním dnem vláda přistoupila k činu a schválila navýšení obou dávek mimořádně v jiném termínu než k prvnímu lednu, jak stanoví zákon pro běžné situace. Minima se tedy zvýší od 1. dubna 2022. Podle ustanovení zákona má vláda pravomoc navýšit čili valorizovat uvedené částky vždy k prvnímu lednu nebo případně i v mimořádném termínu pokud náklady na výživu a osobní potřeby vzrostou v rozhodném období nejméně o pět procent.
Životní minimum se upravovalo naposledy v roce 2020 a promítal se do něj růst cen do konce září 2019. Další navýšení by tedy mělo zohledňovat růst cen od října 2019. Od uvedené doby jen do konce letošního února se ceny zvýšily o více než 17 procent. Pokud by se životní minimum zvedlo o uvedenou částku bylo by pro jednoho samotného dospělého vyšší než 4500 Kč, což by bylo o 660 korun více než nyní. V současné době je uvedená částka pro jednoho samotného dospělého 3860 korun měsíčně. V případě rodiny je částka životního minima na dospělé i děti nižší. Na první dospělou osobu v domácnosti je nyní životní minimum 3550 Kč. Druhá dospělá osoba v domácnosti má v současné dobé životní minimum 3200 Kč. U dětí do šesti let je životní minimum v současnosti 1970 Kč. Na dítě od 6 do 15 let je životní minimum 2420 Kč a na dítě od 15 do 26 let je aktuální životní minimum na částce 2770 Kč. Existenční minimum činí aktuálně 2490 Kč.
Připomeňme si, že existenční minimum se týká pouze dospělých a je to nejnižší částka příjmů vůbec. Jde o částku umožňující pouhé přežití a má motivovat dospělé k práci. Existenční minimum se nevztahuje na nezaopatřené děti, osoby starší než 68 let, starobní důchodce a invalidní důchodce ve třetím stupni invalidity. Všem jmenovaným náleží vždy životní minimum.
Po výše uvedeném zvýšení od začátku dubna by měly obě částky stoupnout o 10 procent.
Zvýšení těchto rozhodných částek životního a existenčního minima se promítne do nároku a stanovení výše dalších dávek
Uvedená úprava minim pomůže k tomu, že více rodin bude mít nárok na přídavky na děti i porodné. Zvýší se příspěvek pro pěstouny z řad příbuzných. Výše životního minima hraje zásadní roli i v příspěvku na péči i ve stanovení výše dávek mimořádné okamžité pomoci.
Podobné články
Daňové zvýhodnění na více dětí by mohlo být vyšší až o 25 procent
V současné době rodinám s větším počtem dětí svítá naděje, že by jim daňové zvýhodnění na děti mohlo…
Více informacíSociální pojištění v roce 2024 musí navýšit ti, kdo platí minimum a stejně tak OSVČ s vyšším ročním ziskem
Je potvrzeno, že od roku 2024 dojde k povinnému zvýšení příspěvků na sociální pojištění pro samostatně…
Více informacíVyšší rodičovský příspěvek od roku 2024 a snazší komunikace s ÚP ČR
Poslanci před několika dny schválili novelu zákona o státní sociální podpoře, která konečně zrealizuje dlouho…
Více informacíSpotřební daně v následujících letech porostou u tabákových výrobků i lihu a změny budou i u minerálních olejů
Hlavním účelem spotřebních daní je regulace cen různých komodit, jako jsou například tabákové výrobky a líh,…
Více informací