Změna pracovní smlouvy je možná vždy když se na ni zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou a nezakáže to zákon
Pracovní smlouva je důležitý dokument zaštiťující pracovně právní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a dávající tomuto vztahu pravidla a řád. I tento dokument se dá během trvání uvedeného právního vztahu měnit, když si to situace žádá, účastníci vztahu se na změně dohodnou a nezakazuje to zákon.
Změnit lze v pracovní smlouvě vše, co neporušuje dobré mravy, veřejný pořádek či právo na ochranu osobnosti
Změny jsou nedílnou součástí lidského života a prostor pro změny je tedy nutný i v tak důležitých a závazných právních vztazích, jakými jsou pracovní smlouvy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. I ujednání v pracovní smlouvě je občas potřeba z nejrůznějších důvodů změnit a upravit tak, aby pracovní smlouva plnila stále svůj účel a přizpůsobovala se aktuálním potřebám a podmínkám.
Prostor pro změny v pracovních smlouvách dává zákoník práce i nový občanský zákoník. Právě nový občanský zákoník v jednom ze svých nejzákladnějších ustanovení říká, že pokud zákon něco výslovně nezakazuje, mohou si osoby ujednávat práva a povinnosti odlišně od ustanovení zákona. Uvedené platí i pro záležitosti pracovních smluv, které se prioritně řídí především zákoníkem práce.
V pracovní smlouvě je tedy možné měnit v zásadě vše, co zákoník práce jednoznačně nezakazuje. Změny v dané záležitosti musí být ve většině případů učiněny na základě dvojstranné dohody. V několika případech však zákon v dané situaci povoluje i změny jednostranné. K jednostranné změně může zaměstnavatel přistoupit pouze ve výjimečných případech povolených zákonem při změně druhu práce a místa výkonu práce. Jde o převedení na jinou práci, kdy zaměstnavatel musí z důvodů vyššího zájmu například ochrany života a zdraví jednat jednostranně.
Ve všech ostatních případech musí změna pracovní smlouvy probíhat na základě dohody o změně pracovní smlouvy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Uvedenou vzájemnou dohodou obou stran je možné změnit téměř všechny záležitosti sjednané v platné pracovní smlouvě. Změna může být sjednána na dobu omezenou nebo časově neomezenou. Je možné si sjednat téměř jakoukoli změnu, která vyhovuje oběma stranám a neporušuje dobré mravy, veřejný pořádek, ochranu osobnosti či lidská práva obecně.
Každá změna pracovní smlouvy musí být vždy uzavřena písemně třeba i dodatečně
Aby byla pracovní smlouva platná, musí mít podle § 24 zákoníku práce vždy písemnou formu a stejné pravidlo platí i pro všechny změny v dané smlouvě prováděné. Pokud má mít jakákoli dohoda o změně smlouvy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem právní váhu, musí být ze zákona písemná. Pokud je taková dohoda učiněna pouze ústně, je neplatná. Zákon v daném případě připouští, pokud je nějaká dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem uzavřena pouze ústně a obě strany podle tohoto ujednání jednají, tak je možné dát uvedenému ujednání písemnou podobu dodatečně.
Je vždy nutné pamatovat na to, že důležité záležitosti, které nemají písemnou formu, nelze prokazovat třeba při soudních jednáních při hájení svých práv.
Pokud zaměstnavatel převádí zaměstnance na jinou práci jednostranným právním aktem má na to ze zákona právo, ale je povinen to danému zaměstnanci písemně oznámit. Když zaměstnanec s takovým převedením nesouhlasí, musí zaměstnavateli uvedený jedinec svůj nesouhlas zaměstnavateli jednoznačně písemně sdělit.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informací