Změny ve zdanění autorských honorářů v roce 2015
Zdanění autorských honorářů dělá těžkou hlavu plátcům i autorům. Změny v této oblasti jsou nyní každým rokem. Jak tomu bude v roce 2015? Podívejme se na věc podrobněji.
Jisté je, že autorské honoráře podléhají dani z příjmů fyzických osob. Autor je považován za osobu samostatně výdělečně činnou a proto musí být registrován u správce daně a jako takový musí být hlášen také u zdravotní pojišťovny a na České správě sociálního zabezpečení. Ale platila zde a i v roce 2015 platí výjimka pro příjmy do zákonem stanoveného limitu. Příjmy do limitu zdaňuje „konečnou,“ srážkovou daní automaticky plátce, kterým je redakce, nakladatelství či vydavatelství a autor pak již daň neodvádí. Jenže právě u příjmů do limitu dochází ke změnám i v roce 2015.
Honoráře v limitu v letech minulých
Do konce roku 2013 platilo, že příjmy autora, za příspěvky do medií, to znamená televize, rozhlasu, novin, které byly hrazeny ze zdrojů na našem území, podléhaly srážkové dani podle zvláštní sazby daně. Toto se dělo v případě, že součet všech příjmů od jednoho plátce (redakce, vydavatelství) nepřekročil 7000 Kč v jednom kalendářním měsíci. Šlo o daň konečnou a autor již daň odvádět nemusel. Autor mohl mít tímto způsobem i více příjmů do 7000 Kč měsíčně, když byly vypláceny různými plátci.
Rok 2014 zvedl limit, vypustil několik slov a přinesl zápočet sražené daně do přiznání
Rok 2014 vnesl do uvedeného ustanovení změny ve zvýšení limitu. Hranice se posunula na 10 000 Kč měsíčně od jednoho plátce. Zároveň bylo zrušeno, že se jedná pouze o příspěvky do medií a tímto se zdanění srážkovou daní mohlo rozšířit na další autorská díla, honoráře za knihy, nejrůznější publikace, práva výkonných umělců a další autorské příjmy, které nepodléhají pracovně-právnímu vztahu.
Dalším bonusem roku 2014 byla možnost zahrnout tyto příjmy zdaněné srážkovou daní do daňového přiznání a sraženou daň z těchto příjmů si, na základě potvrzení plátce, započítat na celkovou daňovou povinnost.
Pokud jsou uvedené autorské honoráře zahrnuty do daňového přiznání je možné dále uplatňovat výdaje ve skutečné výši nebo paušální částkou. V takovém případě je ovšem potřeba počítat s odvody na zdravotní a sociální pojištění, protože se jedná o příjmy podléhající § 7 zákona o daních z příjmů. Ale je možné uplatnit slevy na dani a nezdanitelné části základu daně. Pokud jde o samostatnou výdělečnou činnost vedlejší a není překročen stanovený limit pro tuto činnost. Nepodléhá takový příjem odvodům na sociální pojištění, odvedeno bude pouze pojištění zdravotní.
Rok 2015 vrací „příspěvky do medií“ a odnímá možnost zápočtu daně do daňového přiznání
Novela daňových zákonů přinesla od roku 2015 opět změnu „ke starým pořádkům.“ Zachovává se limit pro zdanění srážkovou daní do 10 000 Kč, ale do ustanovení se vrací, že to platí pouze pro autorské honoráře za příspěvky do médií, to znamená novin, časopisů, rozhlasu a televize. Ruší se možnost započítat tyto příjmy zdaněné srážkovou daní do daňového přiznání. Tato možnost je v ustanovení § 36 odstavce 7 zákona o daních z příjmů vypuštěna. Znovu se bude jednat o daň konečnou bez možnosti zápočtu na celkovou výši daně.
Jako příjmy zdaněné srážkovou daní lze zahrnovat do daňového přiznání pouze příjmy z dohod o provedení práce. Poplatník musí v roce 2015 zahrnout do daňového přiznání všechny své příjmy bez rozdílu. V roce 2014 není podmínkou zahrnout do přiznání všechny příjmy z dohod o provedení práce zdaněné srážkovou daní.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací