Změny ve zdravotním pojištění
Být pojištěncem některé zdravotní pojišťovny je povinné pro každého občana České republiky. Zdravotní pojištění si platí všichni zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné. Za děti, důchodce, matky na mateřské a další státní pojištěnce je pojištění hrazeno státem. U zdravotního pojištění platí solidarita zdravých s nemocnými, proto je platí všichni z celého svého příjmu. V roce 2014 není pro platbu zdravotního pojištění žádný limit od kterého se neplatí, jako je tomu u sociálního pojištění. V roce 2015 se zvýší minimální mzdy. Projeví se tyto změny i v platbách zdravotního pojištění?
Změny nastávají již nyní a není to jen v souvislosti s chystaným zvýšením minimální mzdy.
Více za státní pojištěnce
V souvislosti s rušením regulačních poplatků a s tím související stabilizací zdravotnického systému, dostávají zdravotní pojišťovny více za státní pojištěnce. Měsíční platba za státního pojištěnce se zvýšila z částky 787 Kč na částku 845 Kč. Od července mají pojišťovny na státní pojištěnce o 58 Kč více.
Vyšší minimální mzda se promítne do plateb OBZP
OBZP – osoby bez zdanitelných příjmů jsou osoby, které nejsou zaměstnanci ani OSVČ a nespadají do skupiny státních pojištěnců. I tyto osoby musí splnit svoji povinnost a odvést minimální měsíční pojistné 1 148 Kč své zdravotní pojišťovně. Zvýšení minimální mzdy se promítne do této částky, protože tato částka z minimální mzdy vychází. Od ledna příštího roku OBZP zaplatí 1 242 Kč měsíčně na zdravotním pojištění. OBZP budou odvádět o 94 Kč více než letos.
Je potřeba dodržovat termíny
Termín platby zdravotního pojištění je potřeba dodržet. Pojistné musí být uhrazeno vždy do 8 dne následujícího kalendářního měsíce. Pojištěnci, kteří si odvádějí pojistné, toto často zapomínají a zbytečně se vystavují penále z prodlení.
OSVČ a zaměstnanci
V příštím roce se nebude měnit procentní výměra zdravotního pojištění a ta činní 13,5 %. OSVČ mají povinnost odvést alespoň minimální pojistné z minimálního vyměřovacího základu, který tvoří polovina základu daňového. I když je skutečný základ nižší než základ vyměřovací, musí být pojistné odvedeno z minimálního základu. Minimální roční vyměřovací základ pro odvod zdravotního pojištění by měl zůstat na současných 155 652 Kč. Takže na zdravotním pojištění musí OSVČ zaplatit minimálně 21 014 Kč ročně.
Povinnost odvádět zdravotní pojištění za zaměstnance má vždy zaměstnavatel. Zaměstnanec platí 4,5 % ze své hrubé mzdy a 9 % je na zaměstnavateli a to je opět částka 13,5 %. Pojišťovna musí na každého zaměstnance dostat minimálně 1 148 Kč měsíčně, což je 13,5 % ze současné minimální mzdy, která činí 8 500 Kč. Se zvýšením minimální mzdy od roku 2015 se zvýší i tato částka a bude činit 1 242 Kč na zaměstnance.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíSouběh více zaměstnaneckých poměrů znamená hlídat zdravotní pojištění
Situace, kdy zaměstnanec má uzavřeno současně více pracovních vztahů u různých zaměstnavatelů, vyžaduje, aby…
Více informacíJaký je rozdíl mezi nemocenským a zdravotním pojištěním?
Rozdíl mezi nemocenským a zdravotním pojištěním je zásadní a jedná se o dva samostatné druhy pojistného se zcela…
Více informacíPodnikání na vedlejší činnost v roce 2024 a zdravotní a sociální pojistné
Je zásadní, aby si každý podnikatel včetně těch, kteří se podnikání věnují jako vedlejší činnosti, udržoval…
Více informací