Zpřísnění pravidel zaměstnávání na dohody, by mohlo vést i k rozšíření nelegální práce
Pravidla dohod konaných mimo pracovní poměr by se měla již brzy rozšířit a zpřísnit, aby více než dosud chránila práva zaměstnanců na takové dohody pracujících a současně, aby se sladila tuzemská pravidla o pracovních podmínkách s příslušnými pravidly evropskými. Jenže ouha nejen odborníci na pracovní právo, ale i třeba odborníci na daně, vyjadřují z uvedených změn, jak jsou navrhovány Ministerstvem práce, znepokojení a obavy, že nebudou ku prospěchu, ale naopak ke škodě.
Přílišná rozsáhlost i zpřísnění pravidel pro zaměstnávání na dohody podle odborníků z mnoha sektorů zaměstnavatele děsí a zaměstnancům místo ochrany uškodí
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR v současnosti dokončilo a předkládá vládě k posouzení onu již delší dobu připravovanou a také kritizovanou a s obavami očekávanou novelizaci zákoníku práce, která má mimo jiné razantně změnit pravidla a podmínky zaměstnávání na dohody konané mimo pracovní poměr.
Jak je řečeno v úvodu článku uvedená novelizace a konkrétně právě ony změny v pravidlech a podmínkách zaměstnávání lidí prostřednictvím dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr by měla přinést prospěch především zaměstnancům a současně zmodernizovat a sladit zaměstnaneckou legislativu s legislativou EU. Jenže navrhnout ty správně vyvážené změny se v daném případě výše jmenovanému ministerstvu příliš nedaří a to co je navrhováno působí hluboké vrásky zaměstnavatelům a skepsi odborníků z mnoha oblastí nejen té zaměstnavatelské a právní, ale též například komoře daňových poradců.
Jako jedněmi ústy od zaměstnavatelů, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Hospodářské komory ČR i dalších institucí zaznívá, že navrhované změny ohledně výše uvedených dohod čili DPP a DPČ jsou příliš rozsáhlé těžkopádné s obrovským množstvím nových administrativních povinností pro zaměstnavatele.
Podle zmíněného návrhu změn by zaměstnavatelé měli nově i pracovníkům konajícím práci formou uvedených dohod písemně rozvrhovat pracovní dobu. Dále mají mít uvedení zaměstnanci přímo nárok na dovolenou. Doposud tento nárok u dohod zákonem určený nebyl, ale zaměstnavatel jej mohl se zaměstnancem sjednat ve společné dohodě. Zaměstnanci zaměstnávaní daným způsobem mají mít taktéž nárok na překážky v práci ve stejném rozsahu jako zaměstnanci v klasickém pracovním poměru. Zaměstnanci na DPP nebo DPČ mají mít dále nárok požádat o změnu z dohody na pracovní poměr a zaměstnavatel pokud nevyhoví, bude jim muset svůj postoj písemně zdůvodnit a stejně tak bude muset být písemně zdůvodněna i případná výpověď. Všechny uvedené novinky mají podle navrhovatele novely více chránit práva pracovníků na dohody, přinést jim možnost uplatnění nároků stejných jako standardní zaměstnanci na pracovní poměr.
Jenže navrhovatel změn nějak stále zapomíná, že způsob zaměstnávání na dohody je oblíben právě pro svoji jednoduchost vzniku i zániku jednoduchou administrativu a možnost rychlého přijmutí zaměstnance na kratší dobu ve chvíli, kdy to zaměstnavatel akutně potřebuje. Navrhované změny uvedenému nepřejí, proces zaměstnávání na dohody administrativně srovnají s běžným zaměstnáváním nebo dokonce ztíží. Takový postup zaměstnancům na dohody rozhodně neprospěje, ale naopak to zkomplikuje jejich postavení na trhu práce, protože mnozí z nich jinak než na základě dohod pracovat nemohou
Přílišná přísnost a těžké podmínky pro zaměstnavatele mohou dospět až k porušování zákona a zaměstnávání načerno
Zaměstnavatelské svazy i odborníci na problematiku zaměstnávání varují, že pokud se výše zmíněné navrhované změny neupraví takovým způsobem, aby u dohod zůstalo zachováno to, co je činilo efektivními pro zaměstnavatele i zaměstnance, tak hrozí, že si zaměstnavatelé i zaměstnanci začnou hledat postranní cestičky k úniku. Může docházet k zaměstnávání na základě nejrůznějších nejasně nastavených občanských smluv, aby se strany vyhnuly právě složitostem pracovněprávních vztahů nebo i ke krátkodobému zaměstnávání bez smluvního vztahu, což vlastně znamená nelegální zaměstnávání.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací