Zpřísní se pravidla vyplácení dávek souvisejících s uprchlíky z Ukrajiny
Humanitární dávky musí vždy pomáhat v krizové situaci tomu účelu, pro který jsou určeny a platí to i v případě záležitostí uprchlíků z Ukrajiny. Vláda ČR rozhodla o zpřísnění podmínek výplaty dávky 5000 Kč vyplácené přímo uprchlíkům na nutné potřeby a změní se i pravidla vyplácení solidárního příspěvku domácnostem za ubytování uprchlíků.
U dávky 5000 Kč uprchlíkům se bude více kontrolovat, zda ji nedostávají lidé, kterým nenáleží
Válka na Ukrajině již trvá několik měsíců a stále je nutné podat potřebnou ruku těm, kteří u nás hledají útočiště. Pomoc se však musí dostávat těm, kteří ji skutečně potřebují a platí to samozřejmě i v případě dávky 5000 Kč, kterou náš stát poskytuje lidem, kteří na našem území dostanou takzvané vízum strpění a platí si zde nutné náklady na život jídlo, ubytování hygienické prostředky a další nezbytnosti k životu.
Protože se zjistilo, že uvedenou dávku nejednou získávají i lidé, kteří se již na našem území nenacházejí a že došlo také k opakované výplatě nebo výplatě lidem, kterým je poskytováno ubytování zdarma i se zajištěním stravy, rozhodla se vláda důkladněji prověřovat, komu jsou peníze poskytovány. Osobám, kterým někdo poskytne bezplatné ubytování a zajištění základních potřeb se již dávka poskytovat nebude a bude se prověřovat, zda se žadatel skutečně nachází na našem území.
Změněná pravidla bude mít od července též solidární příspěvek poskytovaný domácnostem za ubytování uprchlíků
Takzvaný solidární příspěvek začala vláda v nedávné době poskytovat tuzemským domácnostem, které přímo u sebe doma či ve své nemovitosti poskytnou ubytování výše uvedeným uprchlíkům alespoň 16 dnů po sobě jdoucích v kalendářním měsíci. Za ubytování jedné osoby činí daný příspěvek 3000 Kč. Nejvíce je možné ubytovat 4 osoby u jedné tuzemské rodiny a získat maximálně 12 000 Kč.
Také v případě této dávky se však zjistilo, že se porušují pravidla, a proto se od července zpřísní. Zpřísní se hlavně pravidla ubytování v samostatných nemovitostech poskytovatelů. Nabídnutá nemovitost pro dané ubytování bude muset být alespoň měsíc neobsazená, aby nedocházelo k vystěhování jiných nájemníků jen z důvodu, aby ten kdo bydlení nabízí, dostal na uvedený příspěvek.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíPodnikatelé už mohou žádat o podporu na elektromobil a dobíjecí stanici
V pondělí 18. března 2024 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) přijalo první žádosti podnikatelů o podporu…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informací