Zrušení dohody o provedení práce má také svá pravidla a zásady
Uzavírání pracovněprávních vztahů na dohody o činnosti nebo dohody o provedení práce je mezi zaměstnavateli i zaměstnanci stále oblíbené. Proces je rychlejší a méně náročný a zavazující než uzavření klasického pracovního poměru. Méně náročné a rychlejší je pak i ukončení takového vztahu, avšak i pro toto ukončení platí závazná pravidla, která musí znát a dodržovat jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec.
Pro zrušení ukončení dohody o provedení práce platí stejná zákonná pravidla jako pro dohodu o činnosti
Jak je řečeno hned v úvodu článku uzavírání dohod o pracovní činnosti či provedení práce je velmi častou formou pracovního vztahu. Dohoda o provedení práce, kterou kdysi bylo možné sjednávat pouze na konkrétní určité ohraničené úkoly, se dnes může uzavírat stejně jako dohoda o činnosti i na běžné opakující se práce nebo i na dobu neurčitou, zákon takovýto postup dovoluje. K uvedenému jednání se však váže i opačný pól záležitosti, kterým je ukončení či zrušení dohody o provedení práce. Když dohoda o provedení práce nekončí přirozeně splněním práce a uplynutím doby, tak jak vlastně může být zrušena, aby to bylo v souladu se zákonem?
Zákoník práce řeší otázku zrušení či ukončení dohody o provedení práce v rámci společných ustanovení pro dohody konané mimo pracovní poměr §77.
Odstavec 4 daného paragrafu stanoví, že pokud není způsob zrušení právního vztahu založeného dohodou o pracovní činnosti nebo dohodou o provedení práce sjednán jinak je možné jej zrušit:
dohodou obou stran,
výpovědí danou jednou ze smluvních stran a může to být i výpovědí bez udání důvodu s patnáctidenní výpovědní dobou, která začíná běžet v den, kdy je výpověď doručena druhé straně či,
okamžitým zrušením dané dohody, toto okamžité zrušení může být použito pouze v případech, kdy je možné přistoupit k okamžitému zrušení i kdyby šlo o pracovní poměr.
Výpověď i u dohody o provedení práce misí být vždy písemná a neplatí zde ochranné doby
Ve chvíli, kdy je potřeba dohodu ukončit výpovědí, ať ze strany zaměstnavatele či zaměstnance je nutné opět myslet na pravidla daná takové situaci zákonem.
Nejzásadnějším pravidlem je, že výpověď musí mít vždy a jedině písemnou formu, jiný způsob výpovědi je neplatný. Další zásadou je, že i v případě pracovního vztahu na dohodu je zde patnáctidenní výpovědní lhůta, která musí být dodržena.
A ještě je zde jedna situace, o které je důležité v případě práce na dohody a jejich zrušení vědět. Záležitost se týká takzvaných ochranných dob, které platí v případě pracovního poměru. U dohod konaných mimo pracovní poměr ochranné doby neplatí. To znamená, že při práci na dohodu může výpověď dostat těhotná zaměstnankyně stejně jako zaměstnanec v době nemoci a je to v daném případě v souladu se zákonem.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací