Zrušení pracovního poměru s těhotnou zaměstnankyní, která je ve zkušební době může být velmi snadno diskriminačním jednáním
Zrušení pracovního poměru s těhotnou zaměstnankyní je vždy velmi citlivá záležitost a velmi rychle může dovést zaměstnavatele před soud. Zvláště je třeba dát pozor na zrušení pracovního poměru s těhotnou zaměstnankyní ve zkušební době. I zde ke zrušení pracovního poměru může dojít jen ve velmi specifických případech a jen těhotenství samo nesmí být ani v takových chvílích důvodem ke zrušení pracovního poměru, protože v takovém případě by se jednalo o diskriminační jednání.
Těhotná zaměstnankyně je vždy ze zákona pod zvláštní ochranou a zaměstnavatel s ní může zrušit pracovní poměr jen v přesně stanovených výjimečných situacích
Zákoník práce v § 53 jednoznačně stanoví, že zaměstnavatel nesmí dát výpověď zaměstnancům, kteří jsou v takzvané ochranné době. Jednou z těchto dob je jednoznačně také doba, kdy je zaměstnankyně těhotná, čerpá mateřskou dovolenou nebo doba kdy zaměstnanec nebo zaměstnankyně čerpají rodičovskou dovolenou. Pokud zaměstnavatel má na pracovišti těhotnou zaměstnankyni, o jejímž těhotenství ví, musí dbát především na její bezpečnost a ochranu zdraví při práci a přizpůsobit tomu pracovní podmínky. V případě, že by žena měla vykonávat práci, která je těhotným zakázána, musí zaměstnavatel v okamžiku, kdy se dozví o těhotenství převést tuto zaměstnankyni na jinou práci.
Zkrátka vůči těhotné musí zaměstnavatel dodržet spoustu důležitých nařízení stanovených paragrafy a najdou se i takoví zaměstnavatelé, kterým těhotenství zaměstnankyně přijde jako příliš velká překážka a chtějí s dotyčnou ukončit pracovní poměr. Jenže, jak je řečeno výše, ukončení takového pracovního vztahu není snadné a zaměstnavatel by je měl velmi pečlivě zvážit a dávat velký pozor na to, aby soud neshledal jako hlavní důvod propuštění právě těhotenství dotčené zaměstnankyně. Pokud by totiž zaměstnavatel zrušil pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní a jako důvod tohoto propuštění bylo shledáno těhotenství, dopustí se zaměstnavatel hrubě diskriminačního jednání a zrušení daného pracovního poměru bude neplatné.
Zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní je totiž možné jen v několika, zákonem jednoznačně stanovených specifických případech nesouvisejících s těhotenstvím. Takovými případy jsou zrušení zaměstnavatele, odsouzení zaměstnankyně k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na delší dobu nebo porušení povinností zaměstnankyně zvlášť hrubým způsobem.
Ani pokud je těhotná zaměstnankyně ve zkušební době také nesmí dostat jen tak výpověď i když pravidla jsou zde trochu jiná, ale ani zde v žádném případě nesmí být těhotenství důvodem k propuštění
Na těhotenství zaměstnankyně je třeba dávat pozor, i pokud je zaměstnankyně ve zkušební době a zaměstnavatel uvažuje o jejím propuštění.
Obecně platí, že se zaměstnanci ve zkušební době může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu nebo i bez udání důvodu s výjimkou prvních 14 dnů trvající pracovní neschopnosti či karantény zaměstnance. Avšak s těhotnou zaměstnankyní, pokud se nachází ve zkušební době, může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr, protože ve zkušební době neplatí ustanovení o zákazu výpovědi zaměstnavatelem dle § 53 pro těhotnou zaměstnankyni nebo zaměstnankyni čerpající mateřskou. Ochranná doba ve zkušební době prostě není. Na straně druhé však je však jednoznačné, že i když zde neplatí ochranná doba, platí zde pravidla rovného zacházení a důvody zrušení pracovního poměru nesmí být diskriminační. Zrušení pracovního poměru s těhotnou zaměstnankyní je sice možné, ale jen z důvodů nesouvisejících s těhotenstvím.
Uvedené znamená, že pokud se těhotná zaměstnankyně, které byl zaměstnavatelem zrušen pracovní poměr ve zkušební době, bude proti tomuto zrušení bránit a podá na zaměstnavatele antidiskriminační žalobu, tak to bude pro zaměstnavatele znamenat velké nepříjemnosti. Před soudem totiž bude muset zaměstnavatel uvést důvod či důvody, které jej k propuštění zaměstnankyně vedly. Pokud soud shledá, že uvedené důvody či důvod pramení jednoznačně z těhotenství zaměstnankyně, i když tento důvod nebude přímo vysloven v písemném zrušení pracovního poměru, bude takové jednání označeno za silně diskriminační. Zrušení tohoto pracovního poměru bude neplatné a zaměstnavateli navíc může za diskriminační jednání hrozit pokuta i třeba ve stovkách tisíc korun. Vždy záleží na soudním posouzení konkrétní individuální situace.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informací