Zvýšení kvalifikace na účet zaměstnavatele má svá pravidla
Pracovní znalosti a dovednosti si můžete rozšiřovat a prohlubovat i s finančním zajištěním a plnou podporou svého zaměstnavatele, ale pozor, je důležité si uvědomit, že zaměstnavatelova investice není bezdůvodná a je očekávána návratnost prostředků.
Od zvýšení kvalifikace zaměstnance zaměstnavatel očekává přínos pro firmu
Zvýšit si kvalifikaci na účet zaměstnavatele může být pro zaměstnance velmi výhodné, ale vždy je třeba myslet na to, že přínos od takového kroku očekává především sám zaměstnavatel. I uvedený krok musí tedy vycházet ze vzájemně promyšlené dohody obou stran, jejíž pravidla jsou předem jasně stanovena a vychází z aktuálně platných zákonných ustanovení. Jedině uvedenou cestou je možné předejít případným sporům, pokud by zaměstnanec, který se má stát pro firmu ještě kvalitnější posilou, chtěl v budoucnu odejít.
Dohoda o zvyšování kvalifikace musí dávat jistotu oběma stranám. Zaměstnanec potřebuje prostředky a čas a jistotu, aby se mohl školit a být výkonnějším. Zaměstnavatel potřebuje jistotu, že jej uvedený zaměstnanec s prohloubenými znalostmi a dovednostmi neopustí okamžitě, jak získá doklad o vyšší kvalifikaci. Na uvedenou situaci pamatuje i zákoník práce, který ukládá zaměstnanci, který si zvýšil kvalifikaci za finanční podpory svého zaměstnavatele, aby u daného zaměstnavatele následně přiměřenou dobu setrval. Uvedená doba je zákonem omezena na maximálně pět let. Pokud by zaměstnanec tuto povinnost nesplnil, vznikne mu povinnost uhradit zaměstnavateli náklady, které zaměstnavatel do jeho vzdělání vložil.
Jsou chvíle, kdy ani s vyšší kvalifikací při předčasném odchodu platit nebudete
Náš život často provází nejrůznější výjimky z pravidel a takové výjimky jsou i z uvedené situace. Za zvýšení kvalifikace a předčasný odchod od zaměstnavatele nebudete platit, když důvodem k odchodu ze zaměstnání bude prokazatelný a lékařským posudkem potvrzený nepříznivý zdravotní stav zaměstnance, který mu znemožňuje vykonávat práci, pro kterou si zvyšoval vzdělání.
Platit za vyšší kvalifikaci zaměstnanec nebude, ani pokud mu dá zaměstnavatel výpověď či s ním ukončí pracovní poměr dohodou podle § 52 písmena a) až e) zákoníku práce. Uvedená výpověď však nesmí být dána pro porušování pracovních předpisů a povinností.
V případě, že zaměstnavatel poskytl zaměstnanci prostředky na zvýšení kvalifikace a následně uvedenou kvalifikaci u daného zaměstnance nejméně šest měsíců nevyužívá, zaměstnanec za vyšší kvalifikaci při případném odchodu také platit nebude.
S pocitem nevyužívání zaměstnancovy kvalifikace mohou být potíže
Pečlivé sestavování dohody o zvyšování kvalifikace se vyplatí zejména při řešení sporných situací, které mohou nastat ve chvíli, kdy má zaměstnanec pocit, že si znalosti a dovednosti zvyšoval zbytečně, protože je stejně nevyužívá.
Zaměstnavatel nevyužívá zaměstnancovu zvýšenou kvalifikaci, když zaměstnanci přiděluje takovou práci, která jednoznačně nevyžaduje odborné znalosti a dovednosti, které si zaměstnanec během zvyšování kvalifikace rozšiřoval či nově nabýval. Zákon se uvedenému problému blíže věnuje v § 235 písmeno d) zákoníku práce.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací