Zvýšení věku odchodu do důchodu je nevyhnutelné zřejmě až na 68 let
Nepopulární krok, nad nímž současná vláda intenzivně debatuje a k němuž již představila plán, je razantnější zvyšování hranice důchodového věku, než nyní. Pokud by k uvedenému dalšímu zvyšování nepřistoupilo, hrozilo by, že dnešní nejmladší generace by už na důchody, které by stačily alespoň ke skromnému živobytí, nedosáhla.
Zvýšení hranice důchodového věku nejspíš až k 68 letům nebo výše je podle současné vlády absolutní nezbytné
Ač se to široké veřejnosti a také některým politikům líbit nebude, tak se věková hranice odchodu do důchodu bude muset posouvat vzhůru i po roce 2030 a bude o hodně výše, než 65 let. Lidé, kterým je dnes kolem 30 let musí počítat s tím, že se do starobního důchodu nedostanou dříve než kolem 68 let věku, a to ještě jedině právě při posunu věkové hranice směrem vzhůru. Podle současné široké vládní koalice je postupné zvyšování věku odchodu do starobního důchodu nevyhnutelně nezbytné proto, aby tyto důchody mohly zůstat v solidní výši a mohly plnit účel, který plnit mají.
Vláda tedy přiznává, že nelze počítat s tím, že by se prodlužování důchodového věku mohlo zastavit v roce 2030 na 65 letech pro muže i ženy, jak se plánovalo ještě v roce 2017.
Spolu s vládou na nutnost prodlužování hranice důchodového věku dále nad 65 let poukazují i sociologové a ekonomové. Protože roste průměrný věk dožití, je nezbytné tomu přizpůsobit i věk odchodu do důchodu. Právě po roce 2030 začnou odcházet do důchodu populačně silné ročníky, a pokud mají dostávat solidní důchody, musí být zachována rovnováha mezi výdajovou a příjmovou stranou důchodového systému čili mezi tím jaké množství lidí důchod pobírá a jaké množství lidí zajišťuje příjmy státnímu rozpočtu.
Nová pravidla zvyšování důchodového věku by se nedotkla lidí, kterým je v současnosti nad 57 let, ale všech mladších ano
Zvýšení hranice věku odchodu do důchodu se podle plánů vlády nemá dotknout osob, kterým je v současnosti více než 57 let, ti by měli do důchodu odejít ještě podle současných pravidel. Lidé mladší by už ale měli postupně odcházet do důchodu později, tak aby mohli v důchodu trávit přibližně stejnou dobu jako nyní a mohli být přitom i jištěni důchodem. Důchodový věk by se měl po roce 2030 zvyšovat v průměru o necelé dva měsíce na ročník. Lidé, kterým je v současnosti 50 let by podle těchto nových pravidel měli dosáhnout důchodového věku v 66 letech a dnešní čtyřicátníci by měli mít nárok odejít do důchodu v 67 letech. Lidé, kterým je dnes kolem třicítky by měli na důchod dosáhnout, jak je řečeno výše až v 68 letech.
Podle mluvčího vlády uvedený návrh změn důchodového věku ještě není definitivní a bude se ještě upravovat, ale dle informací, které má na svých stránkách ČT, tak se vláda na uvedeném postupu shoduje.
Jedná se o dřívějším odchodu do důchodu pro náročné profese
Na tom, že se věková hranice odchodu do důchodu má postupně zvyšovat i po roce 2030 se vládní koalice shoduje, vážné diskuse se ještě vedou o tom, jak to bude s dřívějším odchodem do důchodu pro lidi v náročných profesích.
Debaty se vedou o tom, kdo všechno by měl kvůli náročnosti a rizikovosti profese, kromě horníků, brusičů kovů a mnoha dalších měl odcházet dřív do důchodu a o jakou dobu.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací