Zvyšování minimální mzdy rychle na 11 500 Kč by se vymstilo zaměstnancům
Navzdory třeskutým mrazům odboráři plamenně bojují za další zvyšování minimální mzdy. Tentokrát žádají navýšení o 1 600 Kč ze současných 9 900 Kč měsíčně na 11 500 Kč. Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora ČR i většina firem však stojí neochvějně také za svým a před rychlým vzestupem mezd nadále varují. Ministerstvo financí se k tomu zatím příliš nevyjadřuje, projedná to až s tripartitou.
Minimální mzda by měla ukazovat cestu z chudoby
Podle odborářů musí být výše minimální mzdy taková, aby byla hnacím motorem k zaměstnání, jasnou pobídkou k nasazení vlastních sil k zajištění svých potřeb a posunutí životní úrovně. V takovém případě musí její výše posouvat nad hranici chudoby i přerůst sociální dávky a v současné době má být, díky příznivému stavu ekonomiky pro uvedené řešení vhodný čas. Jenže ti kdož mají přidávat zaměstnancům, jsou také přesvědčeni o své pravdě, mzdu chtějí zvyšovat průběžně bez křečí a jevů ohrožujících zaměstnanost samotnou.
Dobrý zaměstnavatel neohrozí firmu ani zaměstnance a správný směr zná
Zaměstnavatelé hájí svá stanoviska proti rychlému navyšování minimální mzdy tím, že dobře znají vnitřní stav a postup vývoje svých firem i zaměstnaneckou situaci a z hlediska zachování dlouhodobého a vstřícného rozvoje pro firmy i zaměstnance nemohou náhle prudce zvednout mzdy. Uvedený krok by se totiž ve svém důsledku mohl obrátit proti zaměstnancům samotným. Podle Hospodářské komory ČR by totiž mohlo dojít k tomu, že se firmy rozhodnou dokonce nahradit práci některých zaměstnanců stroji, což by se v první řadě dotklo pracovníků na nejnižších pozicích s nízkými platy. Pod neustálým tlakem na rychlý růst mezd se pracuje špatně a může tedy dojít i k „přetlakovému,“ řešení, které k vytváření míst pro potřebné zaměstnance nepovede.
Připomínka vládních slibů i snaha o zlepšení situace v sociální a zdravotní oblasti
Odbory jsou si vědomy toho, že jejich požadavek na minimální mzdu přes 11 tisíc nebude těm, kteří ji mají, poskytovat zrovna po chuti, ale připomínat vládě sliby o navyšování průměrné mzdy, se musí. A pokud mají být splněny je třeba to udělat v čase k tomu příhodném a investice nebudou bolestné, protože se nám vrátí zpátky. Vyšší průměrná mzda není totiž podle odborářů jen pobídka k větší zaměstnanosti, ale znamená to i více peněz z daní, které lze následně využít ve veřejně prospěšných a potřebných oblastech. Což znamená ve zdravotnictví, školství, sociální sféře a dalších.
Na to co se tentokrát odborům podaří nebo nepodaří si počkáme do začátku dubna kdy by se nad uvedeným požadavkem mělo diskutovat.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací