Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Co když zaměstnanec nedodrží výpovědní lhůtu?

Datum článku: 14. 03. 2025

Pokud zaměstnanec nedodrží výpovědní lhůtu stanovenou v pracovní smlouvě nebo danou zákoníkem práce, dopouští se tím závažného porušení pracovní kázně. Toto jednání je považováno za přestupek proti zákoníku práce a může mít pro zaměstnance vážné důsledky.

Jedná se o nedodržení pravidel zákoníku práce zaměstnancem

Nedodržení výpovědní lhůty je klasifikováno jako neomluvená absence, což znamená, že zaměstnanec se bez řádného omluvení a souhlasu zaměstnavatele nedostaví na pracoviště a neplní své pracovní povinnosti. Taková situace opravňuje zaměstnavatele k okamžitému zrušení pracovního poměru se zaměstnancem, a to i bez předchozího upozornění.

I když může být okamžité zrušení pracovního poměru v některých případech záměrem zaměstnance, který chce urychlit svůj odchod z firmy, je důležité si uvědomit možné negativní důsledky. Zaměstnavatel totiž při okamžitém zrušení pracovního poměru z důvodu nedodržení výpovědní lhůty uvede tento přestupek do zápočtového listu zaměstnance.

Prohřešek se nejspíš objeví v zápočtovém listu a může působit nepříjemně u nového zaměstnavatele

Zápočtový list slouží jako dokument shrnující průběh zaměstnání a jeho ukončení. Pokud je v něm uvedeno, že pracovní poměr byl ukončen okamžitě z důvodu porušení pracovní kázně, může to vrhnou špatné světlo na zaměstnance při hledání nového zaměstnání. Potenciální budoucí zaměstnavatelé totiž často vyžadují zápočtový list a zajímají se o důvody odchodu z předchozího zaměstnání.

 

Uvedení přestupku proti zákoníku práce v zápočtovém listu tak může značně ztížit hledání nového pracovního místa. Zaměstnavatelé mohou být obezřetní při přijímání zaměstnance, který v minulosti nedodržel výpovědní lhůtu, protože to může naznačovat nespolehlivost a nedostatek loajality.

 

Proto je vždy lepší dodržet výpovědní lhůtu a ukončit pracovní poměr řádným způsobem, i když to může znamenat setrvání v zaměstnání o něco déle. Předejde se tak zbytečným komplikacím a potížím při hledání nového zaměstnání. V případě, že zaměstnanec z vážných důvodů nemůže výpovědní lhůtu dodržet, je vhodné se pokusit se zaměstnavatelem dohodnout na mimořádném ukončení pracovního poměru, aby se předešlo zápisu o porušení pracovní kázně do zápočtového listu.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter