Co musí podávat identifikovaná osoba k dani?
dentifikovaná osoba k dani z přidané hodnoty (DPH) má specifické povinnosti, které se liší od běžných plátců DPH. Zatímco plátci DPH musí odvádět daň ze všech svých tuzemských transakcí, identifikovaná osoba k DPH se stává plátcem pouze pro přeshraniční plnění. V rámci České republiky tedy nemá povinnost být plátcem DPH a nemusí tak odvádět daň z tuzemských transakcí.
Prvním krokem je vždy podání registrační přihlášky k zaregistrování se mezi identifikované osoby
Povinnost stát se identifikovanou osobou k DPH se týká především podnikatelů, kteří obchodují se zahraničními subjekty v rámci Evropské unie (EU). Může se jednat o poskytování nebo nákup zboží a služeb z jiných členských států EU, nebo o využívání služeb zahraničních firem z EU či třetích zemí při vlastním podnikání. Tito podnikatelé jsou povinni registrovat se jako identifikované osoby k DPH a plnit související daňové povinnosti.
Prvním krokem k získání statusu identifikované osoby je podání přihlášky k registraci. Tento proces probíhá elektronicky prostřednictvím portálu MOJE daně, který spravuje Finanční správa České republiky. Podnikatel zde musí vyplnit a odeslat příslušný formulář přihlášky k registraci osoby identifikované k dani. Je důležité, aby byly všechny údaje v přihlášce uvedeny správně a úplně, aby nedošlo ke zbytečným průtahům v procesu registrace.
Následuje podávání přiznání a souhrnného hlášení k DPH za měsíce, kdy byla uskutečněna přeshraniční transakce
Po úspěšné registraci se podnikatel stává identifikovanou osobou k DPH a musí začít plnit své daňové povinnosti. Hlavní povinností je podávání daňového přiznání k DPH a souhrnného hlášení k DPH. Tyto dokumenty se podávají za každý měsíc, ve kterém identifikované osobě vznikla daňová povinnost v souvislosti s přeshraničními transakcemi. Může se jednat o pořízení zboží z jiného členského státu EU, poskytnutí služeb s místem plnění v jiném členském státě nebo přijetí služeb od poskytovatele z jiného členského státu.
Daňové přiznání k DPH slouží k vykazování uskutečněných přeshraničních plnění a k výpočtu daňové povinnosti identifikované osoby. Je nutné v něm uvést všechny relevantní transakce a správně je zařadit do příslušných řádků formuláře. Souhrnné hlášení k DPH pak obsahuje informace o poskytnutých službách a dodaném zboží do jiných členských států EU, pokud je příjemcem těchto plnění osoba registrovaná k dani v daném členském státě.
Identifikovaná osoba musí být schopna vést přesné záznamy o všech přeshraničních transakcích a mít k dispozici potřebné doklady prokazující uskutečnění těchto plnění. V případě kontroly ze strany finančního úřadu musí být schopna předložit veškerou dokumentaci a prokázat správnost svých daňových tvrzení.
Je důležité zmínit, že i když identifikovaná osoba není plátcem DPH pro tuzemské transakce, musí sledovat obrat za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Pokud by její obrat přesáhl zákonem stanovený limit (v současnosti 1 milion Kč), stala by se automaticky plátcem DPH a musela by začít odvádět daň i z tuzemských plnění.
Být identifikovanou osobou k DPH přináší podnikatelům určité administrativní povinnosti, ale zároveň jim umožňuje aktivně se zapojit do přeshraničního obchodu v rámci EU. Je proto důležité, aby podnikatelé, kteří splňují podmínky pro registraci, této povinnosti dostáli a řádně plnili všechny související daňové povinnosti. V případě nejasností nebo složitějších situací je vhodné vyhledat odbornou pomoc daňového poradce nebo se obrátit na příslušný finanční úřad pro získání podrobnějších informací a guidance.