Co patří do vyloučené doby ELDP?
Do vyloučené doby evidence pro účely důchodového pojištění (ELDP) patří několik různých období, během kterých zaměstnanec nepracuje, ale přesto se mu tato doba započítává pro nárok na důchod. Jedním z nejčastějších případů je doba dočasné pracovní neschopnosti, kdy je zaměstnanec uznán ošetřujícím lékařem práce neschopným z důvodu nemoci nebo úrazu. Po tuto dobu pobírá nemocenské dávky a nechodí do práce, ale doba pracovní neschopnosti se mu započítává do potřebných let pro přiznání důchodu.
Vyloučenou dobou je mimo jiné i doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně
Další významnou vyloučenou dobou je doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně. Tento důchod se přiznává osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu poklesly schopnosti vykonávat výdělečnou činnost nejméně o 70 %. Po dobu pobírání tohoto důchodu není pojištěnec výdělečně činný, ale doba pobírání důchodu se mu započítává do potřebné doby pojištění pro nárok na řádný starobní důchod.
Pro některé ročníky pojištěnců je vyloučenou dobou i doba studia na střední a vysoké škole v dospělém věku
Do konce roku 2009 patřila mezi vyloučené doby také doba studia. Jednalo se o dobu studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole v České republice, a to v rozsahu nejvýše 6 let. Tato doba se započítávala jako náhradní doba pojištění. Od roku 2010 však byla doba studia po 18. roce věku z vyloučených dob vypuštěna a již se nezapočítává.
Doba v evidenci na úřadě práce, také patří do vyloučených dob
Vyloučenou dobou je také doba, po kterou je osoba vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce. Po tuto dobu není výdělečně činná, aktivně si hledá novou práci a splňuje zákonné podmínky pro zařazení do evidence uchazečů. I tato doba se započítává do potřebné doby pojištění pro důchodové účely.
Vyloučenými dobami jsou vždy také péče o děti na mateřské a rodičovské i péče o těžce postižené blízké
V neposlední řadě se mezi vyloučené doby řadí také doba péče o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), III (těžká závislost) nebo IV (úplná závislost). Pečující osoba po dobu péče není výdělečně činná, protože se naplno věnuje závislé osobě, ale doba péče se jí započítává do potřebné doby pojištění pro budoucí starobní důchod. Podmínkou je, že závislá osoba pobírá příspěvek na péči a pečující osoba je uvedena jako osoba poskytující pomoc.
Všechny tyto vyloučené doby mají společné to, že se během nich neodvádí pojistné na důchodové pojištění, protože pojištěnec po tuto dobu nevykonává výdělečnou činnost. Přesto se ale započítávají do celkové doby pojištění, která je jednou z rozhodných skutečností pro přiznání důchodu. Díky tomu nejsou pojištěnci kráceni na svých důchodových nárocích, pokud z vážných důvodů nemohou po určitou dobu pracovat. Vyloučené doby tak představují významnou solidární složku českého důchodového systému.