Co se počítá do odpracovaných let do důchodu?
Co se počítá do odpracovaných let pro nárok na důchod? Tato otázka je velmi důležitá pro každého, kdo se blíží důchodovému věku a zajímá se o to, kdy bude moci začít pobírat starobní důchod. Odpověď na tuto otázku není vždy zcela jednoduchá a přímočará, proto se pojďme na toto téma podívat podrobněji.
Prioritně se započítávají všechny roky zaměstní nebo podnikání s odvody pojistného
První a nejdůležitější věcí, která se započítává do odpracovaných let, jsou všechny roky, kdy bylo z vašich příjmů ze zaměstnání nebo podnikání odváděno důchodové pojištění. Toto pojištění je povinné pro všechny zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a jeho výše se odvíjí od vašeho příjmu. Pokud jste tedy po většinu svého produktivního života pracovali jako zaměstnanec nebo jste podnikali a platili jste důchodové pojištění, tyto roky se vám budou plně započítávat do celkového počtu odpracovaných let.
Náhradní doby strávené například na rodičovské dovolené se započítávají také
Kromě let, kdy jste aktivně pracovali a odváděli pojištění, se do odpracovaných let započítávají i některé náhradní doby pojištění. Mezi tyto náhradní doby patří například období, kdy jste:
- pečovali o dítě ve věku do 4 let
- pečovali o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II až IV
- byli nezaměstnaní a vedeni v evidenci úřadu práce
- studovali na střední nebo vysoké škole (do roku 2010)
- vykonávali vojenskou službu nebo civilní službu (do roku 2004)
Tyto náhradní doby se započítávají v různém rozsahu a za různých podmínek, proto je důležité se v konkrétní situaci informovat u České správy sociálního zabezpečení, zda a v jakém rozsahu se vám tyto doby budou započítávat.
Do výpočtu vstupují příjmy od roku 1966 až po rok předcházející roku žádosti o důchod
Dalším důležitým milníkem pro výpočet odpracovaných let je rok 1986. Od roku 1996 se totiž při výpočtu starobního důchodu zohledňují všechny vaše příjmy od roku 1986 až do roku, který předchází roku přiznání důchodu. To znamená, že pokud budete žádat o důchod například v roce 2025, bude se při výpočtu výše vašeho důchodu vycházet z vašich příjmů od roku 1986 do roku 2024. Tyto příjmy se však započítávají postupně a v omezené míře, proto nelze jednoduše říci, že čím více jste v tomto období vydělávali, tím vyšší bude váš důchod.
Do nároku na starobní důchod vstupuje vždy čada faktorů
Je také důležité zmínit, že pro nárok na starobní důchod nestačí jen dosáhnout určitého věku, ale musíte také splnit potřebnou dobu pojištění. Tato doba se postupně prodlužuje a pro osoby narozené po roce 1971 činí 35 let. Pokud této doby nedosáhnete, budete mít nárok pouze na poměrný starobní důchod nebo si budete muset chybějící dobu pojištění doplnit (například dobrovolným důchodovým pojištěním).
Pokud se blížíte důchodovému věku a nejste si jisti, zda máte odpracováno dostatek let nebo jaká bude výše vašeho důchodu, doporučuji obrátit se na Českou správu sociálního zabezpečení nebo na odborníky, kteří vám pomohou vaši situaci vyhodnotit a případně navrhnout možná řešení. Nenechávejte tuto otázku na poslední chvíli, protože čím dříve se o svůj budoucí důchod začnete zajímat, tím lépe se na toto životní období můžete připravit.