Co se stane když pracující důchodce nepožádá o slevu na pojistném?
Pokud pracující důchodce nepožádá o slevu na pojistném, může dojít k několika nepříjemným situacím. Především, pokud zaměstnanec, který je zároveň starobním důchodcem, nezažádá svého zaměstnavatele o uplatnění slevy na sociálním pojištění a nedoloží potřebné dokumenty, zaměstnavatel automaticky srazí standardní zálohu na pojistné. Tím pádem bude pracujícímu důchodci z jeho mzdy odečtena částka, na kterou by při uplatnění slevy neměl zaměstnavatel nárok.
Požádat se dá i zpětně na správě sociálního zabezpečení
Nicméně, i v případě, že pracující důchodce nepožádá o slevu na pojistném u svého zaměstnavatele, má stále možnost zažádat o vrácení této částky příslušnou správu sociálního zabezpečení. Je však třeba mít na paměti, že na podání žádosti o vrácení má zaměstnanec pouze pět let od doby, kdy nárok na slevu vznikl. Po uplynutí této lhůty již není možné o vrácení žádat a pracující důchodce tak o danou částku definitivně přichází.
Je potřeba potvrzení zaměstnavatele o odvodu pojistného a neuplatnění slevy
Při podávání žádosti o vrácení slevy na pojistném je navíc nutné doložit správě sociálního zabezpečení potřebné dokumenty. Mezi ty patří především potvrzení od zaměstnavatele o výši vyměřovacích základů daného zaměstnance a také potvrzení, že sleva nebyla u zaměstnavatele uplatněna. Bez těchto dokumentů nemůže správa sociálního zabezpečení žádost zpracovat a nárokovanou částku zaměstnanci vrátit.
Získání potřebného potvrzení od zaměstnavatele je tedy klíčové. Každý zaměstnanec, který je zároveň starobním důchodcem a chce si dodatečně zažádat o vrácení slevy na pojistném, musí svého zaměstnavatele o toto potvrzení požádat. Ze zákona má pak zaměstnavatel povinnost této žádosti vyhovět a potřebné dokumenty zaměstnanci vystavit. Bez součinnosti zaměstnavatele se tak pracující důchodce nemůže domoci svého nároku na vrácení slevy.
Je tedy více než zřejmé, že pokud pracující důchodce nepožádá o slevu na pojistném, vystavuje se zbytečným komplikacím a papírování. Nejvhodnějším řešením je zažádat o uplatnění slevy na sociálním pojištění přímo u zaměstnavatele a předejít tak situaci, kdy je částka zbytečně sražena a zaměstnanec si následně musí procházet procesem žádosti o její vrácení. Pokud však pracující důchodce z jakéhokoli důvodu o slevu u zaměstnavatele nepožádá, rozhodně by neměl zapomenout na možnost dodatečné žádosti u správy sociálního zabezpečení, aby o své peníze nepřišel. Je ale potřeba myslet na časové lhůty a nutnost obstarání si patřičných dokumentů od zaměstnavatele.