Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Do kdy po podání přehledu v roce 2025 doplatit pojistné?

Datum článku: 28. 02. 2025

Pokud jste osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), každoročně se setkáváte s povinností podat přehled o příjmech a výdajích za předchozí kalendářní rok jak České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), tak i své zdravotní pojišťovně. Tento administrativní úkon však nekončí pouhým odevzdáním dokumentů, ale přináší s sebou další závazek, kterým je platba případného nedoplatku na pojistném, který z těchto přehledů vyplývá.

Doplatit pojistné je nutné nejpozději do 8. pracovního dne po podání přehledů

V roce 2025 je situace obdobná jako v letech předchozích, kdy platí jasně stanovená pravidla pro úhradu těchto finančních závazků. Dle současné legislativy musí být jakýkoliv nedoplatek, který vám vyjde po zpracování přehledu pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny, uhrazen v relativně krátkém časovém horizontu. Konkrétně je nutné tento nedoplatek vyrovnat do osmi kalendářních dnů od data, kdy byl přehled podán, nebo od data, kdy měl být podle zákona nejpozději podán.

 

Tato osmidenní lhůta je striktně dána a její nedodržení s sebou přináší finanční sankce. V případě, že poslední den této lhůty připadne na víkend nebo státní svátek, posouvá se termín platby na nejbližší následující pracovní den, což je další detail, který je vhodné mít na paměti při plánování svých finančních toků.

Za nesplnění povinnosti hrozí pokuta i penále

Nedodržení stanoveného termínu úhrady nedoplatku není bez následků. Zákon v takovém případě stanovuje sankci ve formě penále, které činí 0,05 % z dlužné částky za každý kalendářní den prodlení. Toto penále se začíná načítat automaticky od prvního dne po uplynutí zmíněné osmidenní lhůty a jeho výše se postupně zvyšuje s každým dalším dnem, kdy zůstává nedoplatek neuhrazen.

 

Pro ilustraci, pokud by váš nedoplatek činil například 10 000 Kč a vy byste ho uhradili se zpožděním 30 dnů, penále by dosáhlo výše přibližně 150 Kč (10 000 × 0,0005 × 30). Tato částka se může zdát na první pohled jako zanedbatelná, ale při vyšších nedoplatcích a delším prodlení může jít o významnou sumu, která dále zatíží váš rozpočet.

 

Zákon nicméně pamatuje i na situace, kdy je výše penále minimální. V případě, že by celková výše penále za kalendářní rok nepřesáhla částku 100 Kč, toto penále se nepředepisuje k úhradě. Jedná se o ustanovení, které má administrativní i praktický význam, neboť vymáhání velmi nízkých částek by bylo neefektivní jak pro státní správu, tak i pro samotné poplatníky.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter