Do kdy podat přehled při správcem daně prodloužené lhůtě pro přiznání?
Otázka týkající se termínu podání přehledu v případě, že správce daně prodloužil lhůtu pro podání daňového přiznání, je velmi důležitá pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tato problematika má několik aspektů, které je třeba důkladně rozebrat a pochopit.
V mimořádných situacích na žádost poplatníka může být mimořádně prodloužena i lhůta pro přiznání
V daňovém systému České republiky existují situace, kdy poplatník z různých závažných důvodů nemůže dodržet standardní termín pro podání daňového přiznání. Správce daně, tedy příslušný finanční úřad, má v takových případech zákonnou pravomoc lhůtu pro podání daňového přiznání prodloužit. Tato možnost není automatická a vztahuje se pouze na odůvodněné zvláštní případy, kdy poplatník podá formální žádost o prodloužení lhůty.
K prodloužení mohou vést nejen závažné zdravotní důvody poplatníka, ale třeba i zdanitelné příjmy ze zahraničí
Mezi typické důvody, které správce daně uznává jako relevantní pro prodloužení lhůty, patří zejména závažné zdravotní důvody na straně poplatníka. Může se jednat o dlouhodobou hospitalizaci, vážné onemocnění nebo jiný zdravotní stav, který objektivně znemožňuje poplatníkovi včasné zpracování a podání daňového přiznání. V takových případech správce daně zpravidla vyžaduje doložení zdravotního stavu lékařskou zprávou nebo jiným odpovídajícím dokumentem.
Dalším uznatelným důvodem jsou živelné či jiné katastrofy, které mohly postihnout poplatníka nebo region, v němž poplatník působí. Jedná se například o povodně, požáry, vichřice nebo jiné přírodní katastrofy, které mohly zničit dokumentaci potřebnou pro zpracování daňového přiznání nebo jinak zásadně narušit schopnost poplatníka plnit daňové povinnosti.
Specifickým důvodem pro prodloužení lhůty je také situace, kdy poplatník má zdanitelné příjmy ze zahraničí. Získání potřebných dokumentů a podkladů ze zahraničních zdrojů může být časově náročné, a proto správce daně často v těchto případech vychází poplatníkům vstříc.
Vedle výše uvedených existují i další důvody hodné zvláštního zřetele, které správce daně posuzuje individuálně. Může jít například o náhlé závažné rodinné problémy, administrativní překážky nezaviněné poplatníkem nebo jiné mimořádné okolnosti.
Prodloužení lhůty pro přiznání posune i lhůtu pro podání přehledů, ale vždy maximálně o měsíc po mimořádně prodloužené lhůtě pro přiznání
Když správce daně rozhodne o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání, toto rozhodnutí má přímý dopad i na další související povinnosti poplatníka. Konkrétně se jedná o povinnost podávat přehledy o příjmech a výdajích příslušným institucím – zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Je důležité zdůraznit, že prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání automaticky prodlužuje i lhůtu pro podání těchto přehledů. To představuje významné ulehčení pro OSVČ, které tak nemusí řešit rozdílné termíny pro jednotlivé dokumenty a mohou se řídit jednotným časovým harmonogramem.
Co se týče konkrétního termínu pro podání přehledů v případě prodloužené lhůty, platí jasné pravidlo: osoba samostatně výdělečně činná je povinna podat přehled za příslušný kalendářní rok (v tomto případě rok 2024) do jednoho měsíce po uplynutí prodloužené lhůty pro podání daňového přiznání. Tento mechanismus zajišťuje, že OSVČ má dostatek času nejprve zpracovat a podat daňové přiznání a následně připravit a podat přehledy pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ, které z údajů uvedených v daňovém přiznání vycházejí.
Pokud například správce daně prodlouží OSVČ lhůtu pro podání daňového přiznání do 30. června 2025, pak lhůta pro podání přehledů zdravotní pojišťovně a ČSSZ vyprší 31. července 2025. OSVČ tak získává dodatečný čas nejen na zpracování daňového přiznání, ale i na splnění navazujících povinností.
Tento systém navazujících lhůt je logický a praktický, protože údaje z daňového přiznání jsou nezbytné pro správné vyplnění přehledů pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Zajišťuje, že OSVČ má vždy dostatečný časový prostor pro splnění všech zákonných povinností i v případech, kdy z objektivních důvodů nemůže dodržet standardní termíny.