Jak doložit DVZ pro rodičovský příspěvek?
Rodičovský příspěvek je důležitou finanční podporou pro rodiče, kteří pečují o své malé děti. Možnost volby výše měsíčního čerpání této dávky dává rodičům flexibilitu v přizpůsobení se jejich aktuální situaci a potřebám. Pokud se rodiče rozhodnou využít pro stanovení měsíční částky příspěvku vyšší příjem druhého z rodičů, což jim umožní čerpat vyšší měsíční částku, je nezbytné tento příjem řádně doložit příslušnému úřadu práce, který má na starosti vyplácení rodičovského příspěvku.
K prokázání výše příjmu druhého rodiče slouží takzvaný denní vyměřovací základ (DVZ). Tento údaj vyjadřuje průměrný denní příjem rodiče za rozhodné období, kterým je obvykle kalendářní rok předcházející narození dítěte. DVZ je klíčovým faktorem pro stanovení maximální možné měsíční částky rodičovského příspěvku, o kterou mohou rodiče žádat.
Potvrzení o denním vyměřovacím základu vydá na žádost rodiče, kterého se základ týká místně příslušná OSSZ
Potvrzení o výši denního vyměřovacího základu druhého rodiče vydává místně příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Rodiče mají možnost si toto potvrzení vyzvednout osobně na pobočce OSSZ, nebo mohou požádat o jeho zaslání poštou. Žádost o vydání potvrzení o DVZ lze podat buď písemně, nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky či e-mailu s uznávaným elektronickým podpisem.
Při osobní návštěvě pobočky OSSZ je třeba předložit průkaz totožnosti a vyplněný formulář žádosti. Úředníci OSSZ poté vyhledají v systému potřebné údaje a potvrzení o DVZ na počkání vystaví. V případě žádosti podané korespondenčně zašle OSSZ potvrzení na adresu uvedenou v žádosti, obvykle do 30 dnů od jejího doručení.
Potrzení se přiloží k žádosti o příspěvek a předá Úřadu práce
Jakmile rodiče obdrží potvrzení o denním vyměřovacím základu, předloží ho spolu s dalšími požadovanými dokumenty úřadu práce při žádosti o rodičovský příspěvek nebo při žádosti o změnu výše měsíčního čerpání. Úřad práce na základě dodaných podkladů posoudí nárok na rodičovský příspěvek a stanoví jeho konkrétní měsíční výši.
Je důležité mít na paměti, že volba výše měsíčního čerpání rodičovského příspěvku je právem rodičů, ale zároveň je třeba respektovat zákonné limity. Maximální měsíční částka, kterou lze čerpat, se odvíjí nejen od DVZ druhého rodiče, ale i od celkové výše rodičovského příspěvku a délky podpůrčí doby. Rodiče by si měli všechny tyto aspekty předem promyslet a zvolit takovou variantu čerpání, která nejlépe vyhovuje jejich rodinné a finanční situaci.