Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Jak je to s dovolenou při neschopence?

Datum článku: 10. 07. 2024

Pracovní neschopnost a dovolená se k sobě sice příliš nehodí, ale nejednou se tyto záležitosti propojí. Pojďme si říci co v takovém případě nastává.


V první řadě je důležité si uvědomit, že pracovní neschopnost a dovolená jsou dva odlišné instituty pracovního práva. Zatímco dovolená slouží k odpočinku a regeneraci zaměstnance, pracovní neschopnost je obdobím, kdy zaměstnanec nemůže vykonávat svou práci z důvodu nemoci či úrazu.


Zákoník práce pamatuje na situace, kdy se tyto dva instituty prolínají. Pokud zaměstnanec onemocní v průběhu čerpání své dovolené, dochází k zajímavému právnímu jevu. Dovolená se v takovém případě přerušuje, a to přesně v den, kdy pracovní neschopnost začala. To znamená, že zaměstnanec nepřichází o svou dovolenou, ale její čerpání se pozastavuje.


Tento princip má své opodstatnění. Smyslem dovolené je, aby si zaměstnanec odpočinul a nabral nové síly. Pokud je však nemocný, nemůže tento účel dovolené naplnit. Proto zákon stanovuje, že se dovolená přeruší a zaměstnanec může nevyčerpanou část dovolené využít později, až bude zdravý a schopný si skutečně odpočinout.


Je také důležité zmínit, jak se pracovní neschopnost promítá do nároku na dovolenou. Pokud je zaměstnanec v pracovní neschopnosti nebo na rodičovské dovolené po celý kalendářní rok, nevzniká mu za tento rok žádný nárok na dovolenou. To je logické, protože zaměstnanec v takovém případě nevykonával žádnou práci, za kterou by mu náležela dovolená.


Existuje však jistá ochrana zaměstnanců, kteří část roku pracovali a část byli v pracovní neschopnosti. Pokud zaměstnanec před nástupem na pracovní neschopnost odpracoval alespoň 12 týdnů, vzniká mu nárok na poměrnou část dovolené. Konkrétně se jedná o minimálně 32/52 dovolené, ke které se připočítává až 20 týdnů zápočtu neschopnosti či rodičovské dovolené.


Toto pravidlo je velmi důležité, protože zajišťuje, že zaměstnanci, kteří část roku pracovali, nepřijdou o celou svou dovolenou jen proto, že onemocněli nebo nastoupili na rodičovskou dovolenou. Je to projev sociální ochrany zaměstnanců v pracovněprávních vztazích.


Je třeba si uvědomit, že tato pravidla mohou být v praxi poměrně složitá na aplikaci. Zaměstnavatelé musí pečlivě sledovat délku pracovní neschopnosti svých zaměstnanců a správně vypočítávat nároky na dovolenou. Pro zaměstnance je zase důležité znát svá práva a umět si zkontrolovat, zda jim zaměstnavatel správně vypočítal nárok na dovolenou.

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter