Jak je to v roce 2025 s důchodovým pojištěním při více příjmech současně?
Vzhledem k rostoucím životním nákladům se stále více osob uchyluje k tomu, že má několik různých zdrojů příjmů najednou, aby dokázali pokrýt všechny své výdaje. Otázkou však zůstává, jak je to v takových případech s povinností odvádět sociální pojištění a zda tato snaha povede i k vyššímu starobnímu důchodu v budoucnu.
Platbu povinného sociálního pojištění je nutné řešit zejména u hlavních příjmů ze zaměstnání a podnikání
Je důležité si uvědomit, že povinnost platit sociální pojištění se v roce 2025 stále vztahuje na příjmy ze zaměstnání a na příjmy z podnikání, pokud je toto podnikání vykonáváno jako hlavní činnost. V případě podnikání na vedlejší činnost se pojistné na sociální pojištění odvádí pouze tehdy, když hrubý zisk za celý kalendářní rok přesáhne stanovený zákonný limit. Pro rok 2025 je tato hranice stanovena na částku 111 736 Kč ročního hrubého zisku. Pokud je tedy hrubý zisk z vedlejšího podnikání nižší nebo roven této sumě, sociální pojištění se z něj neodvádí a tento příjem nijak neovlivní výši budoucího starobního důchodu daného jedince.
Z vedlejších příjmů se sociální pojistné mnohdy neplatí
Existují i další typy příjmů, ze kterých se sociální pojištění standardně neplatí a které tedy nemají vliv na budoucí důchod, i když jsou třeba relativně vysoké. Jde například o příjmy z nájmů, příjmy z kapitálového majetku nebo příjmy z dohod o provedení práce, pokud měsíční příjem nepřesáhne limit 11 499 Kč.
Je nutné vědět, že odvod z dalšího příjmu může budoucí důchod zvýšit, ale nezvýší dobu pojištění nutnou k nároku
Na druhou stranu je potřeba mít na paměti, že i v případech, kdy má člověk více příjmů, ze kterých sociální pojištění odvádí, nemusí to nutně znamenat výrazné zvýšení jeho budoucího starobního důchodu. Je sice pravda, že vyšší odvody na důchodovém pojištění mohou vést k určitému nárůstu starobní penze, ale získaná doba pojištění potřebná pro nárok na důchod se odvody z více příjmů nezvyšuje.
Pro lepší pochopení uveďme konkrétní příklad - pokud bude mít někdo v roce 2025 příjem ze zaměstnání i příjem z podnikání s vysokým hrubým ziskem a bude z obou těchto příjmů řádně odvádět sociální (a tedy i důchodové) pojištění, nezíská tím automaticky dva roky do nároku na starobní důchod. Každý odpracovaný rok se totiž do potřebné doby pojištění započítává pouze jednou, bez ohledu na to, z kolika různých příjmů bylo v daném roce pojistné odvedeno.
Příjmy jsou pro důchod důležité, ale bez získané doby pojištění to také nejde
Je tedy evidentní, že mít více zdrojů příjmů s sebou přináší i mnohá úskalí a není to automatická vstupenka k vyššímu starobnímu důchodu. Jako vždy je potřeba vše důkladně zvážit, propočítat a v ideálním případě se poradit s odborníky, aby člověk co nejlépe zabezpečil nejen svou současnou finanční situaci, ale i tu budoucí ve formě adekvátního starobního důchodu.