Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Jak poznám že byla datová zpráva doručena?

Doručení datové zprávy je klíčovým okamžikem v elektronické komunikaci, zejména při jednání s úřady a institucemi. Pojďme se na tuto problematiku podívat podrobněji.

doručení datové zpr 2.jpg
Datum článku: 25. 06. 2024


Vizuální indikace v seznamu zpráv
Prvním a nejjednodušším způsobem, jak zjistit, že byla datová zpráva doručena, je sledovat seznam přijatých zpráv ve vaší datové schránce. Tento seznam se obvykle nachází v pravé části obrazovky vašeho rozhraní datové schránky. Při procházení tohoto seznamu byste měli věnovat pozornost stavu jednotlivých zpráv.


Když je zpráva úspěšně doručena, objeví se u ní jasně viditelné označení "Doručeno". Toto označení slouží jako okamžitá vizuální indikace, že zpráva byla úspěšně převzata adresátem nebo že nastaly podmínky pro její automatické doručení. Je důležité pravidelně kontrolovat tento seznam, abyste měli přehled o stavu vašich odeslaných zpráv.


Přihlášení adresáta do schránky
Datová zpráva je považována za doručenou v okamžiku, kdy se majitel cílové datové schránky do této schránky přihlásí. To znamená, že jakmile adresát otevře svou datovou schránku a přihlásí se do systému, všechny čekající zprávy jsou automaticky označeny jako doručené.


Tento způsob doručení je považován za nejpřímější, protože zajišťuje, že adresát měl reálnou možnost se se zprávou seznámit. Systém datových schránek v takovém případě zaznamená přesný čas a datum doručení, což může být důležité pro různé právní a administrativní účely. To jestli zpráva byla adresátem skutečně přečtena se však zjistit nedá.


Fikce doručení
V některých případech může dojít k tzv. fikci doručení. Jedná se o situaci, kdy je zpráva považována za doručenou, aniž by se adresát do své datové schránky skutečně přihlásil. K fikci doručení dochází automaticky po uplynutí zákonem stanovené lhůty, která činí deset dnů od okamžiku, kdy byla zpráva dodána do datové schránky adresáta.
Tento mechanismus byl zaveden, aby se předešlo situacím, kdy by adresát úmyslně nebo z nedbalosti nevybíral svou datovou schránku a tím způsoboval průtahy v komunikaci nebo právních procesech. Je však důležité si uvědomit, že v případě fikce doručení není jisté, zda adresát zprávu skutečně viděl nebo četl.


Časový údaj o doručení
Při kontrole stavu doručení zprávy je klíčové věnovat pozornost časovému údaji, který se zobrazuje u označení "Doručeno". Tento údaj přesně specifikuje, kdy byla zpráva doručena, tedy kdy byla převzata adresátem nebo kdy nastala fikce doručení.
Tento časový údaj může být velmi důležitý pro různé právní a administrativní úkony, protože od něj se často odvíjejí různé lhůty nebo termíny. Proto je vhodné si tento údaj poznamenat nebo uložit pro případné budoucí reference.
 

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter