Jak se platí přesčas ve svátek?
Platba za práci přesčas během svátečních dnů je problematika, která může být pro zaměstnance i zaměstnavatele poněkud složitá. Abychom objasnili, jaké ohodnocení zaměstnanec za takovou práci může očekávat, rozebereme celou věc do detailu.
První a základní pravidlo, které je potřeba mít na paměti, je že za práce přesčas přísluší zaměstnanci vždy dosažená mzda a příplatek minimálně ve výši 25 % jeho průměrné hodinové mzdy. Tato zásada je stanovena zákoníkem práce a je jasně vymezena, takže není prostor pro nejasnosti nebo individuální interpretace. Zaměstnanec je tak za každý odpracovaný přesčas odměněn nejen svou běžnou mzdou, ale také dodatečným příplatkem, který má kompenzovat dodatečné úsilí a čas investovaný nad rámec běžné pracovní doby. Po vzájemné dohodě zaměstnavatele se zaměstnancem může být místo příplatku za přesčas zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.
Variant odměňování přesčasové práce ve svátek je několik a záleží na využití či nevyužití náhradního volna
Pojďme se však nyní podívat na situaci, kdy zaměstnanec pracuje přesčas během státem uznaného svátku. Tady dochází k souběhu dvou situací – práce ve svátek a zároveň práce přesčas. Za práci ve svátek náleží zaměstnanci ze zákona prioritně náhradní volno. Toto volno by mělo být poskytnuto v délce odpovídající časovému úseku, který zaměstnanec během svátečního dne odpracoval, ale současně je nutné myslet na odměnu za přesčas.
Zákon však umožňuje i alternativní dohodu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, kdy se zaměstnanec může rozhodnout, že náhradní volno za svátek čerpat nebude. V takovém případě mu bude za práci ve svátek poskytnuta mzda s příplatkem za svátek, přičemž za každou hodinu práce ve svátek mu tedy kromě mzdy náleží příplatek minimálně ve výši 100 % jeho průměrného hodinového výdělku. Tedy jen za samotnou práci ve svátek by měl zaměstnanec dostat dvojnásobek svého běžného odměňování za hodinu.
Současně se však jedná o přesčasovou práci ve svátek a zaměstnanec má podle zákona také nárok na mzdu a příplatek ve výši minimálně 25 % průměrného hodinového výdělku za každou odpracovanou hodinu přesčas. Z tohoto pohledu tedy zaměstnanec, který pracuje přesčas ve svátek a rozhodne se nečerpat náhradní volno, získá mzdu za práci ve svátek, mzdu za práci přesčas a k tomu oba příplatky – příplatek za práci ve svátek a příplatek za práci přesčas.
Alternativou je, že zaměstnanec se rozhodne čerpat náhradní volno za práci ve svátek, které mu za svátek náleží automaticky. V takovém případě mu náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu čerpaného náhradního volna. K tomu ještě získá mzdu za práci přesčas, doplněnou příplatkem za přesčasovou práci ve výši minimálně 25 %. Tento postup je zvláště výhodný pro zaměstnance, kteří upřednostňují volný čas před finanční kompenzací.
Existuje ještě další možnost dohody, kdy zaměstnanec může čerpat náhradní volno jak za práci ve svátek, tak za práci přesčas. V tomto případě zaměstnavatel poskytne zaměstnanci placené volno, a to jak za práci ve svátek, tak za odpracované hodiny přesčas. To znamená, že nebude poskytovat finanční příplatky, ale zaměstnanec získá větší množství placeného volna, které může využít podle svého uvážení.