Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Jak se vyplňuje cestovní příkaz?

Datum článku: 09. 12. 2024

Vyplňování cestovního příkazu je důležitou součástí administrativního procesu spojeného s pracovními cestami zaměstnanců. Cestovní příkaz slouží jako oficiální dokument, který zaznamenává všechny podstatné informace o průběhu pracovní cesty a související náklady. Je nezbytné, aby byl vyplněn pečlivě a přesně, aby se předešlo případným nesrovnalostem či problémům při vyúčtování.

Část cestovního příkazu se vyplňuje před a část po pracovní cestě

Proces vyplňování cestovního příkazu začíná již před samotným zahájením pracovní cesty. Zaměstnanec, který se na cestu chystá, musí nejprve vyplnit přední část tohoto dokumentu. Do příslušných kolonek uvede své osobní údaje, jako je jméno, příjmení, pozice ve firmě a kontaktní informace. Dále je nutné specifikovat počátek cesty, tedy datum a čas odjezdu, a také cílové místo, kam se zaměstnanec v rámci pracovní cesty vydává. Neméně důležité je uvést účel cesty, aby bylo zřejmé, za jakým pracovním úkolem zaměstnanec jede. V neposlední řadě se vyplňuje i plánovaný dopravní prostředek, ať už se jedná o služební automobil, vlak, autobus či letadlo. Zaměstnavatel může požadovat i další specifické údaje, které jsou pro danou firmu relevantní, například předpokládanou délku cesty či plánované ubytování.

 

Po návratu z pracovní cesty čeká zaměstnance vyplnění zadní části cestovního příkazu. Zde je nutné podrobně zaznamenat průběh cesty, to znamená chronologicky vypsat jednotlivé přesuny z místa na místo s uvedením přesného času odjezdu a příjezdu. Tyto informace jsou klíčové pro správné vyúčtování cestovních náhrad a případných dalších výdajů spojených s cestou.

Doklad vyplňuje především zaměstnanec, ale také jeho zaměstnavatel i účetní

Je důležité zmínit, že některé části cestovního příkazu vyplňuje také zaměstnavatel. Jedná se například o údaje týkající se poskytnuté zálohy na cestovní výdaje, schválení cesty nadřízeným pracovníkem či určení limitu pro stravné a další náhrady. Tyto informace jsou nezbytné pro řádné vyúčtování a proplácení nákladů spojených s pracovní cestou.

 

Finální část cestovního příkazu, která se věnuje samotnému vyúčtování, má pak na starosti účetní zaměstnavatele. Na základě údajů poskytnutých zaměstnancem a podle interních pravidel společnosti provede podrobné vyúčtování všech nákladů, zkontroluje doložené doklady a účtenky a vypočítá celkovou částku, kterou má zaměstnanec v souvislosti s pracovní cestou obdržet.

 

Cestovní příkaz může mít různou podobu - některé firmy stále používají tradiční papírovou verzi, jiné již přešly na moderní elektronický systém. Bez ohledu na formu je však správné a úplné vyplnění tohoto dokumentu naprosto zásadní pro hladký průběh vyúčtování pracovní cesty a proplácení souvisejících nákladů zaměstnanci. Pečlivost a důslednost při vyplňování cestovního příkazu se tak rozhodně vyplatí, aby se předešlo zbytečným komplikacím a průtahům.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter