Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Jaké má povinnosti držitel zaměstnanecké karty když chce změnit zaměstnavatele?

Držitel zaměstnanecké karty, který má v úmyslu změnit svého zaměstnavatele, musí splnit několik důležitých povinností a projít specifickým procesem. Tento proces je navržen tak, aby zajistil, že změna zaměstnavatele proběhne v souladu s platnými právními předpisy a že budou chráněna práva jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele.

co musí udělat zaměstnanec ke změně pracovního m 2.jpg
Datum článku: 02. 07. 2024

Aby mohl proces začít, musí mít zaměstnanec jistého nového zaměstnavatele


V první řadě je nezbytné, aby si zaměstnanec cizinec našel nového zaměstnavatele. Tento krok je klíčový, neboť bez konkrétní nabídky práce od nového zaměstnavatele nemůže proces změny zaměstnavatele vůbec začít. Je důležité, aby si zaměstnanec uvědomil, že nemůže jednoduše opustit svého současného zaměstnavatele bez toho, aniž by měl zajištěné nové pracovní místo.

Následně je potřeba vyžádat si souhlas s novým zaměstnáváním od MV ČR


Jakmile zaměstnanec nalezne nového potenciálního zaměstnavatele, musí se ujistit, že pozice, o kterou se uchází, je zařazena v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty. Tato databáze je spravována Ministerstvem práce a sociálních věcí a obsahuje seznam pracovních pozic, které mohou být obsazeny cizinci s zaměstnaneckou kartou. Je to důležitý krok, protože ne všechna pracovní místa mohou být obsazena držiteli zaměstnaneckých karet.


Následně musí zaměstnanec podat písemnou žádost o souhlas se změnou zaměstnavatele na Ministerstvo vnitra České republiky. Tato žádost je formálním krokem, kterým zaměstnanec oficiálně informuje příslušné orgány o svém záměru změnit zaměstnavatele. K této žádosti musí zaměstnanec přiložit několik důležitých dokumentů.

Žádost musí být podložena několika dokumenty prokazujícími jistotu nového pracovního místa


Prvním z těchto dokumentů je vyplněný formulář zaměstnanecké karty. Tento formulář obsahuje základní informace o zaměstnanci, jeho současném zaměstnání a plánované změně. Je důležité, aby zaměstnanec věnoval vyplnění tohoto formuláře náležitou pozornost a uvedl všechny požadované informace přesně a úplně.


Dalším nezbytným dokumentem je číslo volné pozice z databáze míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty. Toto číslo slouží k jednoznačné identifikaci pracovního místa, o které se zaměstnanec uchází, a potvrzuje, že toto místo je skutečně určeno pro držitele zaměstnanecké karty.


Zaměstnanec musí také přiložit pracovní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí k nové pozici. Tento dokument je klíčový, protože prokazuje, že zaměstnanec má skutečně zajištěné nové pracovní místo a že jeho žádost o změnu zaměstnavatele není pouze teoretická.

Dále je nutné jednoznačně doložit ukončení  mebo jednoznsčné kroky k ukončení předešlého pracovního vztahu


Posledním požadovaným dokumentem je potvrzení o tom, v jakém vztahu je zaměstnanec k současnému/"starému" zaměstnavateli. Toto potvrzení je důležité pro ověření, že zaměstnanec řádně ukončil nebo ukončuje svůj pracovní poměr u stávajícího zaměstnavatele.


Je důležité zmínit, že celý tento proces musí být proveden s dostatečným předstihem před plánovanou změnou zaměstnavatele. Ministerstvo vnitra má ze zákona lhůtu na zpracování žádosti, která může trvat několik týdnů. .
Žádost o souhlas se změnou zaměstnavatele se podává na místně příslušné pobočce Ministerstva vnitra. Tato pobočka je určena podle místa, kde cizinec oficiálně bydlí. Je důležité, aby zaměstnanec podal žádost na správné pobočce, protože podání na nesprávném místě by mohlo vést k prodloužení celého procesu.



V případě, že Ministerstvo vnitra vydá souhlas se změnou zaměstnavatele, zaměstnanec může přistoupit k formálnímu ukončení pracovního poměru u stávajícího zaměstnavatele a nástupu k novému zaměstnavateli. Je důležité, aby tento přechod proběhl v souladu s pracovním právem a aby byly dodrženy všechny zákonné lhůty a povinnosti.


Celý tento proces je navržen tak, aby chránil jak práva zaměstnance, tak i zájmy státu v oblasti řízení pracovní migrace. Je proto důležité, aby držitel zaměstnanecké karty postupoval přesně podle stanovených pravidel a dodržoval všechny požadované kroky. Jen tak může zajistit hladký průběh změny zaměstnavatele a udržení platnosti své zaměstnanecké karty.

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter