Jaké odvody platí pracující důchodce?
Pracující důchodci, kteří jsou zaměstnáni na klasický pracovní poměr nebo pracují na základě dohod s povinnými odvody pojistného, museli do konce roku 2024 platit na povinných odvodech sociálního a zdravotního pojištění stejnou výši jako zaměstnanci, kteří nebyli starobními důchodci. To znamenalo, že zaměstnavatel i zaměstnanec odváděli dohromady více než 30 procent z hrubé mzdy na sociální pojištění. Přímo ze mzdy zaměstnance se odvádělo 6,5 procenta z hrubé mzdy. Na zdravotním pojištění bylo nutné v roce 2024 odvést každý měsíc celkem 13,5 procenta z hrubé mzdy zaměstnance.
Z příjmů ze zaměstnání platí důchodce zdravotmí pojištění a u sociálního pojištění může žádat od roku 2025 slevu
Situace se pro pracující důchodce mírně zlepšila v roce 2025. Nově si mohou požádat o slevu na sociálním pojištění, díky které budou mít odvody na toto pojištění o 6,5 procenta z hrubé mzdy nižší. Tato sleva se vztahuje jak na zaměstnané, tak i na podnikající důchodce. Odvody na povinné zdravotní pojištění se v roce 2025 nijak nezměnily a pojistné ve výši 13,5 procenta musí pracující důchodci odvádět ze své mzdy za každý měsíc práce v pracovním poměru nebo i práce na dohody s povinnými odvody.
Při podnikání nemusí důchodci platit v některých případech sociální ani zdravotní pojištění vůbec
V případě důchodců, kteří při pobírání důchodu podnikají, nemusí v některých případech, pokud je jejich zisk nižší než zákonem stanovená rozhodná částka, platit sociální pojištění vůbec. Pokud je však zisk vyšší než rozhodná částka, musí se sociální pojištění po skončení zdaňovacího období řešit. Od roku 2025 je však možné uplatnit si v daném případě novou slevu na sociální pojištění a neplatit tak pojistné. Zdravotní pojištění za podnikající starobní důchodce většinou platí stát, takže měsíční odvody nemusí řešit vůbec a jednou ročně odvedou částku ze skutečně dosažených příjmů.
Vždy však musí i důchodce z aktivních příjmů odvádět daň z příjmu
Povinným odvodem, který musí odvést vždy všichni důchodci ze svého zaměstnání nebo podnikání, je 15procentní daň z příjmů. Pokud však roční příjmy přesahují 36násobek aktuální průměrné mzdy, je nutné odvádět z příjmů důchodců ze zaměstnání či podnikání daň z příjmu ve výši 23 procent.
Je důležité, aby pracující důchodci sledovali aktuální změny v legislativě týkající se odvodů na sociální a zdravotní pojištění, protože pravidla se mohou v průběhu let měnit. V roce 2025 došlo k pozitivní změně v podobě možnosti uplatnit slevu na sociálním pojištění, což může vést k nižším odvodům pro pracující důchodce. Nicméně odvody na zdravotní pojištění zůstávají stejné jako v předchozích letech.
Pracující důchodci by měli také věnovat pozornost svým ročním příjmům, protože při překročení určité hranice se může zvýšit sazba daně z příjmů. Je proto vhodné sledovat aktuální informace a v případě potřeby se poradit s odborníky, aby se předešlo případným nedoplatkům nebo sankcím ze strany finančního úřadu.
Celkově lze říci, že pracující důchodci musí i nadále odvádět povinné platby na sociální a zdravotní pojištění, ale v roce 2025 došlo k mírnému zlepšení jejich situace díky možnosti uplatnit slevu na sociálním pojištění. Je však nutné počítat s tím, že odvody stále tvoří nezanedbatelnou část jejich příjmů a je potřeba s nimi při plánování financí počítat.