Jaké výhody má zaměstnávání postižených v případě veřejných zakázek?
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením může mít pro firmy řadu výhod, které přesahují pouhou možnost získání slev na dani. Jednou z významných oblastí, kde se tato výhoda projevuje, je účast firem ve veřejných zakázkách.
Zadavatel zakázky může zakázku přímo vyhradit pro zaměstnavatele osob s postižením
Zákon o veřejných zakázkách totiž obsahuje speciální ustanovení, která zvýhodňují dodavatele zaměstnávající osoby se zdravotním postižením. Toto zvýhodnění se projevuje ve dvou rovinách. Zaprvé, zadavatel veřejné zakázky má možnost již v oznámení či výzvě o zahájení zadávacího řízení vyhradit, že se tohoto řízení mohou účastnit pouze ti dodavatelé, kteří zaměstnávají více než 50% osob se zdravotním postižením z celkového počtu svých zaměstnanců. Tím je okruh potenciálních uchazečů zúžen pouze na ty firmy, které významným způsobem podporují zaměstnanost zdravotně postižených.
Zadavatel může upravit nabídkovou cenu dodavatelům zaměstnávajícím postižené
Druhé zvýhodnění se týká způsobu hodnocení nabídek v rámci zadávacího řízení. Dle § 101 odst. 4 zákona o veřejných zakázkách je zadavatel povinen v otevřeném, užším nebo zjednodušeném podlimitním řízení při zadávání veřejné zakázky na dodávky či služby snížit nabídkovou cenu o celých 15% u těch dodavatelů, kteří zaměstnávají více než 25 zaměstnanců a zároveň je více než 50% z nich osobami se zdravotním postižením. Toto snížení nabídkové ceny je prováděno čistě za účelem hodnocení nabídek, fakticky sníženou cenu dodavatel zadavateli neúčtuje. I přesto jde o značnou konkurenční výhodu, neboť firmě zaměstnávající zdravotně postižené stačí nabídnout cenu o něco málo nižší než 115% nejnižší nabídkové ceny a při hodnocení se dostane na první místo.
Je tedy zřejmé, že pokud firma zaměstnává větší množství osob se zdravotním postižením, může jí to přinést značnou výhodu v soutěžích o veřejné zakázky. Kombinace možnosti účastnit se zadávacích řízení vyhrazených pouze pro zaměstnavatele zdravotně postižených a 15% zvýhodnění nabídkové ceny vytváří prostor pro to, aby tyto firmy získaly více veřejných zakázek i za ceny, které jsou ve srovnání s konkurencí vyšší. Zaměstnávání osob se zdravotním postižením se tak firmám zapojujícím se do veřejných soutěží jednoznačně vyplácí a pomáhá jim v rozvoji jejich podnikání.