Jaké změny výpovědní doby přinese flexinovela zákoníku práce?
Takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, která byla schválena Poslaneckou sněmovnou 7. března 2025, přinese řadu změn v oblasti pracovního práva. Jednou z nejvýznamnějších oblastí, které se tato novela dotkne, je problematika výpovědní doby při ukončování pracovního poměru mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Nová pravidla by měla vstoupit v účinnost od 1. července 2025 a očekává se od nich, že umožní snazší a rychlejší ukončování pracovních poměrů v situacích, kdy je to žádoucí a oprávněné.
Výpovědní doba poběží hned ode dne doručení, nebude nutné čekat na začátek dalšího měsíce
Zásadní změnou, kterou flexibilní novela zákoníku práce přináší, je pravidlo, podle kterého má výpovědní doba nově běžet již ode dne dání výpovědi, respektive ode dne, kdy byla výpověď z pracovního poměru doručena druhé smluvní straně. Dosavadní úprava přitom stanovovala, že výpovědní doba začíná běžet až prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Nově tedy bude běh výpovědní doby započat okamžikem, kdy se druhá strana o výpovědi dozví. Smluvní strany se však od tohoto pravidla budou moci odchýlit a sjednat si odlišný okamžik počátku běhu výpovědní doby.
Nová kratší měsíční výpovědní doba bude jen pro hrubé porušování kázně nebo neplněnípožadavků pro výkon práce zaměstnancem
Délka výpovědní doby zůstane v případě výpovědi ze strany zaměstnance i nadále dvouměsíční. Změna se ovšem dotkne situací, kdy dává výpověď zaměstnavatel zaměstnanci, a to z důvodů uvedených v § 52 písm. f) až h) zákoníku práce. V takových případech nově postačí pouze jednoměsíční výpovědní doba. Jedná se o případy závažného či opakovaného porušování pracovních povinností ze strany zaměstnance nebo o situace, kdy zaměstnanec dlouhodobě neplní předpoklady a požadavky pro výkon sjednané práce. Vychází se z toho, že pokračování takového pracovního poměru je pro zaměstnavatele nadále neúnosné, a proto je žádoucí umožnit jeho rychlejší skončení.
Kromě těchto změn zavádí novela zákoníku práce i některé další novinky a úpravy. Cílem těchto změn je celkově liberalizovat a zjednodušit pracovněprávní vztahy a poskytnout smluvním stranám větší prostor pro flexibilní nastavení vzájemných práv a povinností. Přestože novela přináší řadu pozitivních změn, objevují se i kritické hlasy, podle kterých jde o přílišný zásah do ochranné funkce pracovního práva. Jaké dopady bude mít flexibilní novela zákoníku práce v praxi, ukáže až čas.