Jaký je limit pro osvobození výher od daně 2025?
V souvislosti s daňovými povinnostmi fyzických osob a zdaněním jejich příjmů z hazardních her, loterií a dalších výherních aktivit došlo v posledních letech k významným legislativním úpravám, které zásadně ovlivnily výši limitu pro osvobození výher od daně z příjmů. Zatímco ještě v nedávné minulosti byl tento limit stanoven na poměrně vysoké úrovni jednoho milionu korun českých za zdaňovací období, od roku 2024 se tento limit dramaticky snížil, což má přímý dopad na daňovou zátěž výherců v roce 2025.
Univerzálnost limitu napříč různými typy hazardních her
Je důležité poznamenat, že stanovený limit padesáti tisíc korun českých se vztahuje univerzálně na všechny typy hazardních her a výherních aktivit. Nezáleží tedy na tom, zda se jedná o výhry z klasických loterií jako je populární Sportka, Eurojackpot nebo Šťastných 10, nebo zda jde o výhry z tombol pořádaných na různých společenských akcích, výhry ze spotřebitelských soutěží vyhlašovaných obchodními řetězci či jinými organizacemi, nebo výhry z technických her provozovaných prostřednictvím výherních automatů. Stejný limit se vztahuje také na živé hry, jako je poker, ruleta, blackjack, kostky nebo baccarat a další karetní hry provozované v kamenných kasinech nebo online formou.
Metodika posuzování výher ve vztahu k limitu - rozdílný přístup dle typu hry
Ačkoliv je limit pro osvobození výher stanoven jednotně pro všechny typy hazardních her a výherních aktivit, existuje zásadní rozdíl v metodice posuzování jednotlivých výher ve vztahu k tomuto limitu v závislosti na typu hry. Právě tento aspekt daňové legislativy je mimořádně důležitý pro správné stanovení daňové povinnosti a mnohdy se stává zdrojem nejasností a chybných interpretací ze strany daňových poplatníků.
U některých druhů hazardních her a výherních aktivit se pro účely posouzení, zda příjem podléhá zdanění či nikoliv, hodnotí každý jednotlivý příjem separátně, přičemž jednotlivé příjmy stejného druhu se navzájem nesčítají. Tento princip se uplatňuje zejména u výher z číselných loterií, výher z tombol pořádaných na různých společenských akcích a výher ze spotřebitelských soutěží. Pro tyto typy výher tedy platí, že každá jednotlivá výhra se posuzuje samostatně a pouze pokud konkrétní výhra přesáhne limit padesáti tisíc korun, podléhá zdanění.
Praktické příklady hodnocení výher z loterií pro daňové účely
Pro lepší pochopení fungování limitu osvobození můžeme uvést konkrétní příklad týkající se číselných loterií. Představme si situaci, kdy poplatník získá v průběhu zdaňovacího období roku 2024 dvě výhry ve Sportce. První výhra činí čtyřicet tisíc korun českých a druhá výhra představuje částku dvaceti tisíc korun českých. Přestože v součtu tyto výhry převyšují stanovený limit padesáti tisíc korun (celkem šedesát tisíc korun), pro daňové účely se tyto výhry neposuzují souhrnně, ale každá samostatně. Vzhledem k tomu, že ani jedna z těchto výher samostatně nepřevyšuje limit padesáti tisíc korun, obě výhry jsou od daně z příjmů osvobozeny a poplatník není povinen tyto příjmy uvádět v daňovém přiznání za rok 2024, které by podával v roce 2025.
Pokud by však situace byla odlišná a poplatník by získal například jednu výhru ve výši šedesáti tisíc korun a druhou výhru ve výši třiceti tisíc korun, pak by první výhra podléhala zdanění, neboť samostatně převyšuje stanovený limit, zatímco druhá výhra by byla od daně osvobozena. V takovém případě by zdanění první výhry proběhlo formou srážkové daně, kterou by odvedla přímo provozovatelská společnost při výplatě výhry. Výherce by tedy obdržel výhru již po zdanění a nemusel by tuto daňovou povinnost řešit v rámci svého daňového přiznání.
Odlišný přístup u technických a živých her - kumulativní princip
Na rozdíl od výher z loterií, tombol a spotřebitelských soutěží, u technických her (jako jsou výherní automaty, videoloterijní terminály) a živých her (poker, ruleta, blackjack) se uplatňuje odlišný princip pro posouzení zdanitelnosti výher. U těchto typů hazardních her se příjmy ze hry stejného druhu pro účely stanovení limitu zdanění sčítají, což znamená, že se posuzuje celkový souhrn všech výher daného typu za zdaňovací období.
Navíc u těchto typů her je nutné od celkového souhrnu výher odečíst vklady, které poplatník do hry vložil během zdaňovacího období. Teprve pokud po tomto odečtení vkladů celkový čistý příjem z dané hry přesáhne limit padesáti tisíc korun, podléhá tento čistý příjem zdanění a poplatník je povinen jej uvést ve svém daňovém přiznání.
Praktické příklady zdanění výher z živých her
Pro ilustraci můžeme uvést příklad týkající se pokeru. Pokud poplatník během zdaňovacího období roku 2024 získá výhry z pokeru v celkové výši šedesát tisíc korun (například dvakrát třicet tisíc korun), ale zároveň do této hry vloží vklady ve výši dvaceti tisíc korun, jeho čistý příjem z pokeru za dané zdaňovací období činí čtyřicet tisíc korun (šedesát tisíc korun mínus dvacet tisíc korun). Vzhledem k tomu, že tento čistý příjem nepřevyšuje stanovený limit padesáti tisíc korun, je osvobozen od daně z příjmů a poplatník není povinen jej uvádět v daňovém přiznání za rok 2024, které by podával v roce 2025.
Pokud by však poplatník získal výhry z pokeru v celkové výši například sto tisíc korun a do hry vložil vklady ve výši třiceti tisíc korun, jeho čistý příjem by činil sedmdesát tisíc korun. V tomto případě by čistý příjem převyšoval stanovený limit padesáti tisíc korun, a proto by podléhal zdanění. Poplatník by byl povinen tento příjem uvést ve svém daňovém přiznání za rok 2024, které by podával v roce 2025, a odvést z něj daň z příjmů fyzických osob.
Důsledky a povinnosti při překročení limitu
V situacích, kdy výhry převyšují stanovený limit a podléhají zdanění, je důležité rozlišovat mezi způsoby zdanění u různých typů her. U výher z loterií, tombol a spotřebitelských soutěží, které převyšují limit padesáti tisíc korun, dochází ke zdanění formou srážkové daně přímo u zdroje. To znamená, že provozovatel loterie nebo organizátor soutěže při výplatě výhry automaticky odvede daň a výherce obdrží výhru již po zdanění. V těchto případech poplatník nemusí tyto příjmy uvádět v daňovém přiznání, neboť daňová povinnost je již splněna prostřednictvím srážkové daně.
Naproti tomu u výher z technických a živých her, kde se uplatňuje kumulativní princip a zohledňují se vklady do hry, je situace odlišná. Pokud čistý příjem z těchto her za zdaňovací období převyšuje limit padesáti tisíc korun, je poplatník povinen tento příjem uvést ve svém daňovém přiznání a odvést z něj daň z příjmů fyzických osob. V těchto případech nedochází ke zdanění formou srážkové daně u zdroje a odpovědnost za správné zdanění těchto příjmů leží plně na poplatníkovi.