Jaký je rozdíl mezi penzijním připojištěním a doplňkovým penzijním spořením?
Penzijní připojištění je starším typem produktu, který byl uzavírán do konce roku 2012. Od roku 2013 se nové smlouvy uzavírají již pouze na doplňkové penzijní spoření. Nicméně, smlouvy na penzijní připojištění, které byly uzavřeny před tímto datem, zůstávají stále platné, pokud nebyly ukončeny splněním podmínek, využitím naspořených prostředků nebo na přání střadatele.
Rozdíly jsou ve způsobu investování i ve výnosech
Hlavní rozdíly mezi těmito produkty spočívají ve způsobu investování prostředků, možnosti střadatele ovlivňovat zhodnocení svých úspor a podmínkách pro výběr vložených peněz.
U penzijního připojištění jsou prostředky investovány s nejvyšším důrazem na bezpečnost, a to pouze do zajištěných finančních instrumentů s nejnižší mírou rizika. Tento přístup sice zajišťuje střadateli návratnost vložených finančních prostředků, ale na druhou stranu nabízí nižší míru zhodnocení právě kvůli zmíněné opatrnosti při investování.
Naproti tomu u doplňkového penzijního spoření má klient možnost sám si zvolit, do jakého účastnického fondu budou jeho prostředky investovány. Může se rozhodnout pro strategii s vyšším potenciálním rizikem, ale zároveň s možností dosáhnout vyšších výnosů, nebo pro zajištěnou strategii s nižšími výnosy, ale také s nižším rizikem. Zvolenou investiční strategii může klient jednou ročně změnit podle svého uvážení, což mu dává větší kontrolu nad zhodnocením jeho úspor.
V možnosti výběru prostředků je také rozdíl
Dalším podstatným rozdílem je možnost předčasného ukončení smlouvy a výběru naspořených prostředků. U penzijního připojištění může klient na vlastní žádost smlouvu ukončit v případě nutnosti i po 12 měsících spoření, a to bez ohledu na splnění určité délky spoření nebo dosažení určitého věku. V takovém případě dostane zpět vždy minimálně částku, kterou do spoření vložil.
U doplňkového penzijního spoření je možné smlouvu předčasně ukončit nejdříve po dvou letech spoření, a to pouze při splnění smluvních podmínek. V obou případech je však při předčasném ukončení smlouvy nutné zdanit nově naspořené prostředky i příspěvky zaměstnavatele a vrátit příspěvky od státu.
Je důležité si uvědomit, že ačkoliv oba tyto produkty nabízejí možnost spoření na penzi, liší se v několika zásadních aspektech. Penzijní připojištění nabízí vyšší míru bezpečnosti vložených prostředků, ale za cenu nižšího potenciálního zhodnocení. Doplňkové penzijní spoření naopak umožňuje střadateli více ovlivňovat investiční strategii a potenciálně dosáhnout vyšších výnosů, ale s větším rizikem. Při rozhodování mezi těmito produkty je tedy nutné zvážit individuální potřeby, finanční situaci a osobní preference každého střadatele.