Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Je možné doložit příjmy ze zaměstnání jinak než potvrzením zaměstnavatele?

Datum článku: 27. 02. 2025

Doložení příjmů ze zaměstnání pro účely daňového přiznání může být v některých případech problematické, zejména pokud zaměstnavatel odmítá nebo se zdráhá vydat potvrzení o zdanitelných příjmech. V takových situacích je však důležité vědět, že existují i jiné možnosti, jak tyto příjmy prokázat.

Zaměstnavatel má povinnost potvrzení vydat, ale ne vždy tak činí

Ze zákona má každý zaměstnanec právo požádat svého zaměstnavatele o vydání potvrzení o zdanitelných příjmech. Zaměstnavatel je povinen toto potvrzení vydat do deseti pracovních dnů od obdržení žádosti. Tento dokument slouží jako oficiální doklad příjmů pro potřeby podání daňového přiznání a je tedy klíčový pro správné vypočtení a odvod daní.

 

Pokud však zaměstnavatel na žádost zaměstnance nereaguje a potvrzení nevydá, je nutné podniknout další kroky. V první řadě je potřeba písemně informovat správce daně o této situaci a doložit, že žádost o potvrzení byla zaměstnavateli řádně podána. Jako důkaz lze použít kopii odeslané žádosti s uvedeným datem odeslání, poštovní podací lístek s datem odeslání nebo údaj z datové schránky potvrzující odeslání dokumentu.

Správcem daně může být povoleno doložení například výplatními páskami

Po předložení těchto důkazů by měl správce daně umožnit zaměstnanci doložit své zdanitelné příjmy alternativním způsobem. Mezi přijatelné doklady patří například výplatní pásky, které obsahují informace o hrubé mzdě a odvedených zálohách na daň. Tyto dokumenty jsou obvykle vydávány zaměstnavatelem při každé výplatě a zaměstnanec by si je měl pečlivě uschovávat.

Povinnosti podání přiznání se kvůli dané situaci vyhnout nelze

Je důležité mít na paměti, že i když zaměstnavatel neplní svou povinnost vydat potvrzení o příjmech, neznamená to, že se zaměstnanec může vyhnout podání daňového přiznání nebo placení daní. Naopak, je nutné aktivně spolupracovat se správcem daně a hledat alternativní cesty, jak příjmy řádně doložit.

 

V případě přetrvávajících problémů s vydáním potvrzení o příjmech může zaměstnanec zvážit i další právní kroky vůči zaměstnavateli, například podání stížnosti na příslušný inspektorát práce. Je však vždy lepší nejprve se pokusit situaci vyřešit smírnou cestou a využít všechny dostupné možnosti pro doložení příjmů před eskalací konfliktu.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter