Kdy je nutné z DPP v roce 2025 odvádět pojistné?
Odvádění pojistného z dohody o provedení práce (DPP) v roce 2025 prošlo významnou změnou, která má dopad na mnoho zaměstnanců a zaměstnavatelů. Nový limit pro povinnost odvodu zdravotního a sociálního pojištění se navázal na výši průměrné mzdy a byl stanoven na částku 11 500 Kč hrubého měsíčního příjmu. Tento limit je klíčovým faktorem při rozhodování, zda z příjmů z DPP odvádět povinné pojistné, či nikoli.
Povinné pojistné z DPP musí být v roce 2025 odváděno už když je hrubý příjem 11 500 kč a vyšší
Pokud zaměstnanec pracující na základě dohody o provedení práce dosáhne v daném měsíci hrubého příjmu 11 500 Kč nebo vyššího, vzniká mu povinná účast na nemocenském a sociálním pojištění. Zaměstnavatel je v takovém případě povinen odvádět za zaměstnance příslušné pojistné, stejně jako u běžného pracovního poměru. Tato povinnost se vztahuje na celou částku příjmu, nikoli jen na část přesahující stanovený limit.
Ani zdravotní, ani sociální pojištění se neodvádí do částky 11 499 hrubého měsíčně
Na druhou stranu, pokud měsíční hrubý příjem z DPP nepřesáhne částku 11 499 Kč, zaměstnavatel ani zaměstnanec nejsou povinni z tohoto příjmu odvádět zdravotní ani sociální pojištění. Tato výjimka může být výhodná pro zaměstnance, kteří pracují na DPP pouze příležitostně nebo s nižším úvazkem, a jejich měsíční příjem nepřekračuje daný limit.
Daň z příjmů 15% se i v roce 2025 z DPP musí odvést vždy
Je však důležité zdůraznit, že bez ohledu na limit pro odvod pojistného, je ze všech příjmů plynoucích z dohody o provedení práce vždy nutné odvést daň z příjmů fyzických osob. Sazba této daně činí 15 procent a odvádí se buď formou zálohové, nebo srážkové daně, v závislosti na tom, zda zaměstnanec podepsal u zaměstnavatele prohlášení poplatníka k dani.
Pokud zaměstnanec prohlášení k dani podepsal, odvádí se mu z příjmu zálohová daň a současně může uplatňovat měsíční daňové slevy, jako například základní slevu na poplatníka. V opačném případě, kdy zaměstnanec prohlášení k dani nepodepsal, zaměstnavatel srazí z příjmu srážkovou daň, čímž je daňová povinnost zaměstnance splněna. Tento příjem se pak nemusí uvádět v daňovém přiznání, avšak pokud chce zaměstnanec využít slevy na dani, může příjem z DPP dodatečně zahrnout do daňového přiznání a díky slevám získat část sražené daně zpět.
V neposlední řadě je třeba mít na paměti, že uvedené změny a pravidla se vztahují specificky k roku 2025 a v následujících letech může dojít k dalším úpravám limitů a podmínek pro odvod pojistného z dohod o provedení práce. Proto je vždy důležité sledovat aktuální legislativu a v případě nejasností se poradit s odborníky v oblasti daní a odvodů.