Kdy má OSVČ nárok na ošetřovné?
Od 1. ledna 2025 dochází k významné změně v oblasti nároku na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto osoby, které si dobrovolně hradí nemocenské pojištění, budou mít nově nárok nejen na dlouhodobé ošetřovné, ale také na krátkodobé ošetřovné, pokud splní zákonem stanovené podmínky.
Základem nároku na ošetřovné je vždy úhrada nemocenského pojištění po určitou alespoň minimální dobu
Hlavní podmínkou pro získání nároku na ošetřovné je účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na ošetřovné. OSVČ tedy musí být pojištěna minimálně po dobu jednoho kalendářního čtvrtletí před tím, než vznikne potřeba ošetřování blízké osoby. Druhou nezbytnou podmínkou je doložení potřeby ošetřování, a to prostřednictvím rozhodnutí lékaře, respektive identifikátorem tohoto rozhodnutí.
Pokud OSVČ obě tyto podmínky splní, má nárok na výplatu dávky ošetřovného z nemocenského pojištění. Například v případě, že OSVČ byla účastna nemocenského pojištění v minimální zákonem stanovené výši v posledním čtvrtletí roku 2024 a v lednu 2025 požádá o krátkodobé ošetřovné z důvodu nemoci svého pětiletého syna, bude jí tato dávka náležet.
Pokud pojistné hrazeno není nebo není hrazeno dostatečně dlouho nárok nevznikne
Je důležité zdůraznit, že bez účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň tří měsíců před vznikem potřeby ošetřování nárok na ošetřovné OSVČ nevznikne, a to ani v případě, že by pojištění hradila, avšak kratší dobu než zákonem požadované tři měsíce.
OSVČ před rokem 2025 na běžné ošetřovné nárok neměly. Při splnění podmínek pojistného měly nárok jen na dlouhodobé ošetřovné
Nová úprava účinná od 1. ledna 2025 přináší pro OSVČ značné rozšíření možnosti čerpat dávky z nemocenského pojištění. Do konce roku 2024 totiž OSVČ neměly nárok na běžné krátkodobé ošetřovné vůbec, a to ani v případě, že si nemocenské pojištění řádně a dobrovolně hradily. Nárok vznikal pouze na dlouhodobé ošetřovné a další dávky nemocenského pojištění, typicky například na peněžitou pomoc v mateřství.
Je namístě také připomenout, že účast na nemocenském pojištění je pro OSVČ zcela dobrovolná. Ze zákona není hrazení tohoto pojištění povinné, je to právo, nikoli povinnost každé samostatně výdělečně činné osoby. Pokud se však OSVČ rozhodne pojištění hradit, může po splnění zákonných podmínek využívat zajímavých benefitů v podobě nároku na dávky z pojištění, nově od roku 2025 také na ošetřovné.