Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Kdy může ČSSZ pozastavit výplatu důchodu?

Datum článku: 25. 02. 2025

ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení) má pravomoc pozastavit výplatu důchodu v případech, kdy nastane situace, která je v rozporu s pravidly pro vyplácení důchodu. Těchto důvodů může být hned několik a je důležité, aby poživatel důchodu byl s nimi dobře obeznámen.

Nejčastěji je důvodem k pozastavení důchodu jeho nepřebírání na poště

Jedním z nejčastějších důvodů pro pozastavení výplaty důchodu je skutečnost, že si příjemce nevyzvedne tři po sobě jdoucí splátky důchodu, který mu je vyplácen v hotovosti. Může se jednat o situaci, kdy je příjemce například dlouhodobě hospitalizován nebo se nachází v zahraničí a nemá možnost si důchod vyzvednout. V takovém případě ČSSZ výplatu důchodu pozastaví až do doby, než se příjemce opět přihlásí a požádá o obnovení výplaty.

Dalším důvodem může být nenahlášení změn rozhodných pro výplatu a jiných dkutečností

Dalším důvodem proč najednou nepřijde důchod, může být skutečnost, že příjemce nenahlásí ČSSZ změnu adresy svého trvalého nebo jiného pobytu na území České republiky. Je totiž povinností každého poživatele důchodu oznámit ČSSZ jakoukoliv změnu, která by mohla mít vliv na výplatu důchodu. Pokud tak neučiní a ČSSZ se o změně dozví jiným způsobem, může výplatu důchodu pozastavit do doby, než příjemce svou povinnost splní a změnu řádně nahlásí.

U invalidních důchodů může dojít k pozastavení výplaty v případě, že dojde ke změně zdravotního stavu příjemce a ten nedoloží ČSSZ potřebné podklady, které by prokazovaly, že nárok na invalidní důchod stále trvá. ČSSZ v takovém případě nemá jinou možnost, než výplatu důchodu pozastavit, dokud příjemce požadované podklady nedodá.

Kromě výše uvedených důvodů existují i další situace, kdy může ČSSZ výplatu důchodu pozastavit. Jedná se například o případy, kdy je důchod vyplácen v rozporu se zákonem nebo kdy příjemce neplní své povinnosti vůči ČSSZ.

Obnovení výplaty je samozřejmě možné, ale musí se písemně požádat

Je důležité mít na paměti, že pokud dojde k pozastavení výplaty důchodu, neznamená to automaticky, že příjemce o svůj nárok na důchod přijde. ČSSZ pouze dočasně zastaví výplatu do doby, než se situace vyřeší. K opětovnému obnovení výplaty důchodu dojde na základě písemné žádosti poživatele důchodu, ve které uvede, že pominuly důvody, které vedly k pozastavení výplaty. ČSSZ poté žádost posoudí a v případě, že jsou splněny všechny podmínky, výplatu důchodu obnoví, a to zpětně od data, kdy bylo vyplácení přerušeno.

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter