Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Kdy podat oznámení o osvobozených příjmech v roce 2025?

Datum článku: 19. 03. 2025

V roce 2025, stejně jako v letech minulých, čeká některé poplatníky důležitá povinnost oznámit finančnímu úřadu své osvobozené příjmy za předchozí rok, pokud jejich výše přesáhla zákonem stanovenou hranici 5 000 000 Kč. Tato povinnost se týká příjmů, které jsou sice od daně osvobozeny, ale přesto je nutné je úřadům nahlásit. Typicky se může jednat například o příjmy z dědictví nebo z prodeje nemovitostí.

Oznámit osvobozené příjmy za rok 2024 v roce 2025 je nutné ve stejných lhůtách, jako se podává přiznání k dani z příjmů

Oznámení o těchto příjmech je nutné podat ve stejné lhůtě, jako se podává běžné daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2024. Pro poplatníky, kteří zvolí listinnou formu podání, je nejzazším termínem 1. duben 2025. Ti, kdo budou oznámení podávat elektronicky, mají o něco více času - až do 2. května 2025. A konečně poplatníci, kteří využívají služeb daňového poradce a podávají tak daňové přiznání i oznámení osvobozených příjmů s jeho pomocí, mají nejdelší lhůtu pro splnění obou povinností, a to až do 1. července 2025.

Kdo povinnost mesplní včas nebo vůbec, tomu hrozí pokuta

Je velmi důležité nepodcenit tuto povinnost a opravdu ji splnit řádně a včas. V opačném případě totiž hrozí nepříjemné pokuty, které rozhodně nejsou zanedbatelné. I když poplatník sám dodatečně zjistí, že měl oznámení o osvobozených příjmech podat a učiní tak dobrovolně bez vyzvání úřadu, nemůže se pokutě zcela vyhnout. V takovém případě sice dostane nejnižší možnou pokutu, ta ale i tak činí 0,1 % z neoznámené částky, což při příjmech v řádech milionů korun rozhodně není málo.

Za ignorování povinnosti se pokuta vyšplhá až na 15% z neoznámené částky

Mnohem horší je ale situace, kdy poplatník oznámení nepodá vůbec, a to ani dodatečně na základě výzvy finančního úřadu v náhradní lhůtě. Pak už následuje opravdu citelná pokuta ve výši 15 % z neoznámené částky příjmů. Je tedy jasné, že rozumnější je této nepříjemnosti předejít a raději vše řádně oznámit.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter