Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Kolik dostanu peněz za nevyčerpanou dovolenou?

Zákonná úprava jasně stanoví, že proplacení nevyčerpané dovolené je možné pouze v případě ukončení pracovního poměru. To znamená, že pokud jste stále zaměstnáni u svého současného zaměstnavatele, nemůžete požadovat finanční kompenzaci za dovolenou, kterou jste nevyčerpali. Zákon totiž předpokládá, že zaměstnanec má možnost a právo svou dovolenou vyčerpat v průběhu pracovního poměru.

kolik peněz náleží za nevyčerpanou dovo 2.jpg
Datum článku: 11. 07. 2024


Když ale dojde k ukončení pracovního vztahu, ať už z jakéhokoli důvodu, situace se mění. V takovém případě má zaměstnanec nárok na finanční náhradu čili proplacení za nevyčerpanou dovolenou. Výše této náhrady se odvíjí od několika faktorů, přičemž tím nejdůležitějším je výše předchozí hrubé mzdy nebo platu zaměstnance.


Pro výpočet náhrady mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou se používá průměrný výdělek zaměstnance z předchozího kalendářního čtvrtletí. Tento průměrný výdělek se stanovuje podle přesně daných pravidel, která berou v úvahu nejen základní mzdu, ale i různé příplatky, odměny a další složky mzdy, které zaměstnanec v daném období obdržel.


Je důležité si uvědomit, že výše náhrady může být značně individuální. Dva zaměstnanci se stejným počtem nevyčerpaných dnů dovolené mohou obdržet různé částky, pokud měli odlišné mzdy nebo platy. Například manažer s vysokým platem dostane za jeden nevyčerpaný den dovolené výrazně více než řadový zaměstnanec s nižším příjmem.


Je také důležité zmínit, že náhrada za nevyčerpanou dovolenou podléhá zdanění stejně jako běžná mzda. To znamená, že z vypočtené částky budou odvedeny daně a pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec by tedy měl počítat s tím, že skutečně vyplacená částka bude nižší než hrubá výše náhrady.

 

V případě nejasností nebo pochybností je vhodné konzultovat situaci s personálním oddělením nebo právním poradcem specializujícím se na pracovní právo.
 

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter