Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Kolik hodin týdně můžu pracovat na DPP?

Dohoda o provedení práce (DPP) je jednou z forem pracovněprávního vztahu, která umožňuje zaměstnancům pracovat na částečný úvazek nebo na krátkodobé pracovní projekty. Klíčovým aspektem DPP je zákonný limit 300 odpracovaných hodin za kalendářní rok. Tento limit je stanoven zákoníkem práce a je důležité jej nepřekročit, aby byly dodrženy všechny právní náležitosti.

kolik hodin týdně pracovat n 2.jpg
Datum článku: 19. 06. 2024


Co se týče týdenního rozsahu práce na DPP, zde zákon narozdíl od DPČ (dohody o činnosti) nestanovuje žádný specifický týdenní limit. Zaměstnanec si tedy může se zaměstnavatelem individuálně dohodnout, kolik hodin týdně bude pracovat. Může to být např. 10 hodin týdně, 20 hodin týdně nebo třeba i 40 hodin týdně, pokud to vyhovuje oběma stranám a pokud to nekoliduje s dalšími pravidly ohledně zaměstnávání obecně. Vždy je ale nutné rozvrhnout práci tak aby v souhrnu nedošlo k překročení oněch 300 hodin ročně.


Je však důležité si uvědomit, že i při práci na DPP musí být dodržována obecná pravidla zákoníku práce týkající se délky směn a doby odpočinku. Zaměstnavatel nemůže po zaměstnanci požadovat, aby pracoval nepřetržitě 12 hodin denně bez přestávky nebo aby odpracoval několik směn za sebou bez dostatečného odpočinku. I při flexibilním rozvržení práce na DPP je nutné respektovat základní pravidla bezpečnosti práce a ochrany zdraví zaměstnanců.


Při plánování týdenního rozsahu práce na DPP je také vhodné vzít v úvahu celkový limit 300 hodin za rok. Pokud by zaměstnanec například odpracoval každý týden 20 hodin, dosáhl by maximálního limitu 300 hodin už za 15 týdnů. Pokud by chtěl na DPP pracovat celý rok, musel by týdenní rozsah práce rozvrhnout tak, aby nepřekročil v průměru zhruba 6 hodin týdně. To znamená pokud jeden týden při práci na DPP zaměstnanec odpracuje například 40 hodin za týden a má pracovat celý rok, musí se rozsah práce v dalších týdnech přizpůsobit a v některých týdnech například nebude zaměstnanec pracovat vůbec.


Výhodou práce na DPP je flexibilita a možnost skloubit pracovní povinnosti s dalšími aktivitami, jako je studium, péče o rodinu nebo další zaměstnání. Zaměstnanec si může s zaměstnavatelem dohodnout pracovní dobu tak, aby mu vyhovovala, a není vázán striktním rozpisem směn jako u klasického pracovního poměru.
Zaměstnavatel by měl vést evidenci odpracovaných hodin u každého zaměstnance pracujícího na DPP a průběžně kontrolovat, zda se blíží k limitu 300 hodin. Pokud by došlo k překročení tohoto limitu, musela by být se zaměstnancem uzavřena běžná pracovní smlouva se všemi náležitostmi, jako je placení zdravotního a sociálního pojištění apod.


Práce na dohodu o provedení práce je tedy vhodná pro ty, kteří hledají flexibilní formu přivýdělku nebo krátkodobé pracovní uplatnění. Při domlouvání pracovních podmínek je však důležité znát zákonná omezení a pravidla a řídit se jimi, aby nedošlo k porušení právních předpisů a následnému postihu ze strany úřadů.

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter