Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Kolik je životní minimum při exekuci v roce 2025?

Datum článku: 21. 01. 2025

Životní minimum při exekuci v roce 2025 je tématem, které je pro mnoho lidí velmi důležité a aktuální. Částka životního minima na jednotlivce v tomto roce činí 4 860 Kč měsíčně, což je částka, která hraje klíčovou roli při výpočtu nezabavitelné částky pro osobu dlužníka v případě exekučních srážek ze mzdy, platu nebo důchodu dlužníka.

 

Životní minimum je základní částka, která by měla pokrýt nejnutnější výdaje na jídlo, oblečení, hygienu a další základní potřeby. Tato částka se každoročně upravuje v závislosti na vývoji cen a inflaci. V roce 2025 tedy životní minimum na jednotlivce činí 4 860 Kč měsíčně, což je o něco více než v předchozích letech.

Kromě životního minima je pro exekuční výpočet důležitá také částka normativních nákladů na bydlení

Pro výpočet nezabavitelné částky pro dlužníka jednotlivce v exekuci se však používá nejen částka životního minima, ale také částka normativních nákladů na bydlení. Tyto náklady se stanovují podle velikosti obce a počtu osob v domácnosti. Pro rok 2025 činí částka normativu nákladů na bydlení v nájemním bytě pro 1 až 2 osoby v obci s alespoň 70 000 obyvateli 14 680 Kč.

 

Základní nezabavitelnou částku dlužníka pak tvoří dvě třetiny součtu částky životního minima jednotlivce (4 860 Kč) a částky normativu nákladů na bydlení (14 680 Kč). Po sečtení těchto dvou částek a vynásobení dvěma třetinami dostaneme základní nezabavitelnou částku, která po zaokrouhlení činí 13 027 Kč měsíčně.

 

To znamená, že pokud je dlužník jednotlivec v exekuci a jeho čistý měsíční příjem je nižší nebo roven 13 027 Kč, nemůže mu být z tohoto příjmu nic sraženo a celá částka mu zůstane. Pokud je jeho příjem vyšší, může mu být sražena pouze částka přesahující 13 027 Kč, a to podle stanovených pravidel a postupů.

Nezabavitelná částka pro osobu dlužníka může být zvýšena o nezabavitelnou částku pro vyživovanou osobu

Je důležité mít na paměti, že nezabavitelná částka se může dále zvyšovat, pokud má dlužník vyživovací povinnost vůči dalším osobám, jako jsou děti nebo manžel/manželka. Za každou vyživovanou osobu se pak nezabavitelná částka zvyšuje o určitou částku odvozenou opět od životního minima.

 

Problematika exekucí a životního minima je poměrně složitá a je třeba ji posuzovat individuálně v každém konkrétním případě. Pro dlužníky je důležité znát svá práva a povinnosti a v případě potřeby vyhledat odbornou pomoc, aby se vyhnuli zbytečným problémům a mohli svou situaci řešit co nejefektivněji.

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter