Které OSVČ musí podat přehled zdravotní pojišťovně do 8. dubna?
hůta pro podání povinného přehledu zdravotní pojišťovně stanovená na 8. dubna každého roku se vztahuje na specifickou skupinu osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které se nacházejí v poměrně neobvyklé situaci z hlediska svých daňových povinností. Tato lhůta je určena výhradně pro ty podnikatele, kteří v daném zdaňovacím období nemají zákonnou povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, což představuje menšinovou skupinu v rámci všech osob provozujících samostatnou výdělečnou činnost na území České republiky.
První mezi OSVČ do 8. dubna musí přehledy podat ty OSVČ, které nemají povinnost podat přiznání
Konkrétně se jedná o podnikatele, jejichž příjmy byly v uplynulém zdaňovacím období mimořádně nízké, často dosahující pouze několika tisíc korun českých, což je hluboko pod standardní úrovní příjmů běžného podnikatele. Do této kategorie spadají rovněž osoby samostatně výdělečně činné, které v daném zdaňovacím období realizovaly výhradně příjmy podléhající zdanění prostřednictvím srážkové daně uplatňované podle zvláštní sazby daně, jak je definováno v příslušných ustanoveních zákona o daních z příjmů. Tyto osoby jsou osvobozeny od standardní povinnosti podávat daňové přiznání, nicméně povinnost předložit přehled příjmů a výdajů zdravotní pojišťovně pro ně zůstává nadále platná.
Převážná část OSVČ však tuto výjimku nemá a přiznání podávat musí a podání přehledu, pak záleží na lhůtě přiznání
Je důležité zdůraznit, že naprostá většina osob samostatně výdělečně činných působících na českém trhu se do této specifické kategorie neřadí. Pro tyto standardní případy OSVČ platí odlišná pravidla týkající se termínů pro podání přehledu zdravotní pojišťovně. Tito běžní podnikatelé mají zákonem stanovenou povinnost předložit své přehledy vždy ve lhůtě jednoho kalendářního měsíce následujícího po dni, kdy došlo k podání jejich daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob finančnímu úřadu.
Pro ilustraci tohoto pravidla můžeme uvést konkrétní příklad: pokud osoba samostatně výdělečně činná předloží své daňové přiznání ve standardní zákonné lhůtě, která zpravidla končí 1. dubna (nebo prvním následujícím pracovním dnem, připadne-li tento den na víkend či státní svátek), ale pro zdaňovací období roku 2024 je tato lhůta posunuta až na 2. května 2025, pak této osobě vzniká zákonná povinnost podat přehled pro zdravotní pojišťovnu nejpozději do 2. června 2025. Tento jednoměsíční časový interval poskytuje podnikatelům dostatečný prostor pro přípravu a zpracování potřebných dokumentů pro zdravotní pojišťovnu na základě údajů již zahrnutých v daňovém přiznání.
Nedodržení stanovených termínů pro podání přehledu zdravotní pojišťovně může mít pro podnikatele značně nepříjemné následky v podobě finančních sankcí. Za nepodání přehledu v odpovídající zákonem stanovené lhůtě totiž hrozí OSVČ pokuta, jejíž výše se může lišit v závislosti na délce prodlení a dalších okolnostech konkrétního případu. Zdravotní pojišťovny disponují dostatečnými kontrolními mechanismy pro identifikaci osob, které svou povinnost podat přehled nesplnily včas, a mají zákonné prostředky k vymáhání jak chybějících přehledů, tak i souvisejících pokut.