Některé daňové povinnosti lze z důvodů povodní odložit či prominout
Finanční správa České republiky, jako hlavní orgán zodpovědný za správu daní na území ČR, si je plně vědoma obtížných situací, které mohou občané a podnikatelé prožít v důsledku nečekaných přírodních katastrof, jako jsou povodně. Tyto přírodní události mají často devastující dopad na jednotlivce, rodiny a celé komunity, které se jen obtížně vyrovnávají s následky, jak emocionálními, tak finančními. V reakci na tyto skutečnosti Finanční správa zavedla soubor opatření, která mají za cíl poskytnout podporu a úlevu těmto postiženým skupinám v oblasti jejich daňových povinností.
V první řadě je velmi důležité pochopit, co všechno tento balíček opatření zahrnuje. Daňoví poplatníci, kteří byli zasaženi povodněmi, mají možnost žádat o zmírnění, odložení nebo dokonce úplné prominutí některých svých daňových závazků. Zásadní roli v tomto procesu hraje podání žádosti o posečkání s úhradou daně nebo její rozložení na splátky. Tuto žádost je možné podat i zpětně, což je velkou výhodou pro ty, kteří nebyli schopni okamžitě reagovat kvůli chaosu a zmatku, který povodně způsobily. Poplatníkům je doporučeno využít k tomu webovou aplikaci Finanční správy s názvem „Žádost o povolení posečkání“, dostupnou na oficiálních stránkách financnisprava.cz.
Nejenom úhrada daní samotných může být předmětem flexibilního přístupu ze strany správy daní. Zejména zálohy, které poplatníci mají pravidelně odvádět, mohou být po podání příslušné žádosti odloženy nebo dokonce zcela zrušeny. Jinými slovy, správce daně má pravomoc tyto zálohy na žádost poplatníka stanovit jinak. K tomuto účelu slouží další specializovaná aplikace na stejném webovém portálu pod názvem „Žádost o stanovení záloh jinak“. Jde o opatření velmi úlevové, neboť zamezuje zbytečnému finančnímu zatížení v časech, kdy jsou prostředky naléhavě potřebné na obnovu a základní životní potřeby.
Dalším klíčovým faktorem, který Finanční správa zohledňuje, je lhůta k podání daňového přiznání, jež může být pro poplatníky značně stresující, obzvláště v mimořádných situacích. Proto je v určitých případech nutné a oprávněné prodloužení této lhůty. Správce daně má možnost, a je-li tam dobrá vůle, tak bude brát v úvahu důsledky, které živelná pohroma přinesla. K podání této žádosti mohou poplatníci efektivně využít Portál MOJE daně, dostupný na mfcr.cz, který je vyvinutý přímo pro tyto účely a má zabezpečit plynulou a uživatelsky přátelskou interakci s orgány státní správy.
Součástí pomoci může být také prominutí příslušenství daně, jako jsou úroky z prodlení, úroky z posečkaných částek a případné pokuty za opožděné tvrzení daně. To může být klíčovou úlevou pro daňové dlužníky, kteří se snaží vypořádat s finančními následky pohromy, aniž by museli čelit dalšímu stresu z hromadících se úroků a pokut. Zde se mimo jiné otevírá možnost i pro příjemce dotací, kteří mohou žádat o prominutí odvodů a penále, čímž se ještě více rozšiřuje spektrum možných úlev pro ty, kteří jsou přímo či nepřímo postiženi uvedenými událostmi.
Velmi důležité je také zmínit, že osoby fyzické i právnické, které byly postiženy záplavami či povodněmi, mohou využít taktéž určitého osvobození od správních poplatků, které jsou běžně účtovány za úkony v rámci daňového řízení. Toto osvobození je formulováno tak, aby minimalizovalo finanční zátěž pro ty, kteří musí projít procesem obnovy a rekonstrukce poškozených nemovitostí a majetku.
Obcím a městům, které byly povodní přímo zasaženy, je umožněno zavést různé formy mimořádného osvobození od daní zejména od daně z nemovitých věcí. Mohou to učinit buď vydáním obecně závazné vyhlášky, která by poskytla plošné osvobození daní z nemovitých věcí, nebo opatřením obecné povahy, jež by se zaměřilo na osvobození konkrétních nemovitých věcí, pozemků, staveb i jednotek na jejich území. Toto osvobození může být poskytnuto nejdéle na dobu pěti let, což dává dostatek času na to, aby se města a obce vzpamatovaly z povodňových škod. Podmínkou je, aby daná vyhláška či opatření nabyla účinnosti do konce března roku 2025, což klade důraz na včasnou a promptní akci ze strany místních samospráv.
Závěrem lze shrnout, že opatření, která Finanční správa České republiky v těchto případech přijímá, představují významnou a pomoc pro všechny, kteří byli v minulých dnech povodněmi zasaženi. Další informace k uvedené problematice lze zjistit na internetových stránkách Finanční správy, konkrétně zde.