Od kdy může důchodce žádat o slevu na sociálním pojištění?
Od roku 2025 přichází v platnost novinka v podobě slevy na sociálním pojištění pro starobní důchodce, kteří i nadále pracují nebo podnikají. Tato sleva činí 6,5 % ze zdanitelného příjmu a nárok na ni mají všichni starobní důchodci, kteří pobírají řádný starobní důchod a zároveň jsou zaměstnaní nebo samostatně výdělečně činní. Důležité je zdůraznit, že při pobírání předčasného starobního důchodu nárok na tuto slevu nevzniká, jelikož v předčasném důchodu je možné vykonávat pouze pracovní aktivity, ze kterých se sociální pojistné neodvádí.
Poprvé je o možné o slevu na sociálním pojištění žádat za leden 2025, když jsou splněny podmínky
Zaměstnaní důchodci, kteří splňují podmínky nároku, tedy dosažení řádného důchodového věku a současné pobírání tohoto důchodu při pracovní aktivitě, mohou o slevu na pojistném u svého zaměstnavatele žádat již za měsíc leden 2025. Pro ty zaměstnance, kterým bude řádný starobní důchod přiznán a vyplácen až v průběhu roku 2025 a kteří budou i nadále po obdržení důchodu pracovat, vzniká nárok na slevu na sociálním pojištění poprvé až za měsíc, ve kterém jim bude řádný starobní důchod vyplácen poprvé, a následně i v dalších měsících.
OSVČ slevu uplatní až na jaře roku 2026 po podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2026
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které při pobírání starobního důchodu podnikají, mají také možnost o slevu na sociálním pojištění požádat. Nicméně, vzhledem k odlišnému systému odvodů, nárok za rok 2025 uplatní až po podání přehledu v roce 2026, neboť v uvedeném roce budou podávat povinný přehled za zdaňovací období roku 2025. I pro OSVČ platí, že v okamžiku žádosti musí mít dosažený důchodový věk a slevu mohou čerpat od měsíce, za který jim byl v roce 2025 vyplácen řádný starobní důchod.
Tato novinka v podobě slevy na sociálním pojištění představuje významnou podporu pro pracující starobní důchodce, kteří i po dosažení důchodového věku zůstávají aktivní na trhu práce. Snížení odvodů na sociální pojištění o 6,5 % ze zdanitelného příjmu může pro mnohé důchodce představovat nezanedbatelnou finanční úlevu a motivaci k setrvání v zaměstnání či pokračování