Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Po jaké době má zaměstnanec nárok na dovolenou?

Nárok zaměstnance na dovolenou je důležitým aspektem pracovněprávních vztahů, který je upraven zákoníkem práce. Tato problematika je poměrně komplexní a závisí na několika faktorech, jako je typ pracovního poměru a délka odpracované doby. Pojďme se na tuto otázku podívat podrobněji a rozebrat jednotlivé situace.

po jaké době vzniká nárok na m2.jpg
Datum článku: 09. 07. 2024


V případě klasického pracovního poměru, který je nejběžnější formou zaměstnání v České republice, je situace následující: Zaměstnanec získává nárok na dovolenou po odpracování minimálně 60 pracovních dnů v rámci jednoho kalendářního roku u stejného zaměstnavatele. Toto pravidlo je stanoveno zákonem a má zajistit, že zaměstnanec prokáže určitou míru loajality a pracovního nasazení, než mu bude umožněno čerpat placenou dovolenou. Je důležité si uvědomit, že těchto 60 dnů nemusí být odpracováno nepřetržitě, ale může jít o součet jednotlivých odpracovaných dnů v průběhu roku.


Zákon pamatuje i na situace, kdy zaměstnanec z různých důvodů nesplní podmínku pro vznik práva na dovolenou za celý kalendářní rok nebo její poměrnou část. V takovém případě má zaměstnanec nárok na tzv. dovolenou za odpracované dny. Tato forma dovolené se vztahuje na zaměstnance, kteří odpracovali alespoň 21 dnů v daném kalendářním roce. Tímto ustanovením zákonodárci zajišťují, že i zaměstnanci, kteří pracují kratší dobu nebo na částečný úvazek, mají možnost čerpat alespoň nějakou formu dovolené.


Situace je odlišná v případě práce na dohody mimo pracovní poměr, konkrétně dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Tyto formy zaměstnání jsou flexibilnější a často krátkodobější než klasický pracovní poměr, proto i podmínky pro vznik nároku na dovolenou jsou specifické. V těchto případech musí být splněny současně dvě základní podmínky: Zaprvé, dohoda musí trvat alespoň 28 dnů. Tato podmínka zajišťuje, že se nejedná o zcela krátkodobý pracovní vztah. Zadruhé, zaměstnanec musí v rámci této dohody odpracovat nejméně 80 hodin. Toto kritérium má za cíl zajistit, že zaměstnanec skutečně odvedl významné množství práce, které opravňuje k nároku na dovolenou.


Je důležité si uvědomit, že tyto podmínky jsou minimálními zákonnými požadavky. Zaměstnavatelé mohou ve svých vnitřních předpisech nebo kolektivních smlouvách stanovit podmínky, které jsou pro zaměstnance výhodnější. Například mohou zkrátit dobu potřebnou pro vznik nároku na dovolenou nebo zvýšit počet dnů dovolené nad zákonné minimum.

 

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter