Proč dávat pozor na řádky 39, 40 a 41 v přehledu pro ČSSZ?
Správné vyplnění řádků 39, 40 a 41 v přehledu pro Českou správu sociálního zabezpečení představuje naprosto klíčový aspekt celého procesu komunikace mezi osobou samostatně výdělečně činnou a touto státní institucí. Jedná se o řádky, které na první pohled mohou působit jako pouhé formality, nicméně jejich důležitost dalece přesahuje běžnou administrativní rutinu. Tyto tři zdánlivě nenápadné položky formuláře totiž zásadním způsobem ovlivňují posuzování správných lhůt pro podání přehledu ze strany ČSSZ, a tím pádem přímo determinují, zda bude či nebude poplatníkovi vyměřena pokuta nebo penále za pozdní podání tohoto důležitého dokumentu.
Řádek 39 - Informace o povinnosti podat daňové přiznání
V řádku 39 formuláře přehledu o příjmech a výdajích OSVČ oznamuje zcela zásadní informaci - zda má za příslušný kalendářní rok, za který podává tento přehled, rovněž zákonnou povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Pokud osobě samostatně výdělečně činné tato povinnost vznikla, označí v tomto řádku jednoduše políčko "ano". V opačném případě pak logicky zaškrtne možnost "ne". Tento zdánlivě jednoduchý úkon má však významné dopady na celkové posouzení správnosti a včasnosti podání přehledu jako takového.
Konkrétně pro rok 2025 tedy platí, že pokud OSVČ skutečně ze zákona vyplývá povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, musí v tomto řádku označit příslušné políčko "ano". Pokud by z jakéhokoli zákonného důvodu tato povinnost nevznikla, pak samozřejmě označí políčko "ne". Tento údaj poskytuje ČSSZ základní východisko pro posouzení dalších návazných lhůt a povinností.
Řádek 40 - Elektronické podání daňového přiznání po 1. dubnu
V řádku 40 přehledu pro ČSSZ osoba samostatně výdělečně činná poskytuje další velmi významnou informaci, která se bezprostředně týká způsobu a zejména načasování podání daňového přiznání. Konkrétně zde OSVČ uvádí, zda bylo její daňové přiznání podáno elektronickou formou až po 1. dubnu daného roku, tedy po uplynutí základní zákonné lhůty pro podání přiznání v listinné podobě.
Tato informace je při vyplňování formuláře pro rok 2025 mimořádně důležitá. Pokud OSVČ podala své daňové přiznání elektronickou cestou skutečně až po prvním dubnu 2025, zaškrtne v tomto řádku políčko "ano". V případě, že daňové přiznání podala elektronicky před tímto datem, nebo jej podala v listinné podobě v základní lhůtě, označí zde logicky políčko "ne". Tento údaj má přímý vliv na posouzení správnosti termínu podání přehledu pro ČSSZ.
Řádek 41 - Podání daňového přiznání prostřednictvím daňového poradce
V řádku 41 přehledu pro ČSSZ osoba samostatně výdělečně činná sděluje další klíčovou informaci týkající se procesních aspektů podání daňového přiznání. Konkrétně zde uvádí, zda její daňové přiznání po 1. dubnu daného roku podával daňový poradce. Tato zdánlivě jednoduchá informace má mimořádný význam pro správné stanovení lhůt pro podání přehledu.
Pokud OSVČ využila služeb daňového poradce pro podání daňového přiznání po 1. dubnu 2025, označí v řádku 41 políčko "ano". V opačném případě, tedy pokud daňové přiznání po tomto datu nepodával daňový poradce, zaškrtne možnost "ne". Tento údaj je naprosto zásadní, protože přímo ovlivňuje prodloužení zákonné lhůty pro podání přehledu pro ČSSZ.
Významné důsledky nesprávného vyplnění
Je naprosto zásadní věnovat těmto třem řádkům náležitou pozornost, neboť jejich nesprávné vyplnění může mít pro OSVČ velmi nepříjemné důsledky. Pokud totiž osoba samostatně výdělečně činná v oddíle H s názvem "Údaje o daňovém přiznání" neuvede potřebné informace, nebo pokud v řádku 39 či řádku 40 označí pole "NE", ČSSZ automaticky předpokládá, že daňové přiznání bylo podáno ke dni 1. dubna 2025.
Tato skutečnost může způsobit OSVČ mimořádně závažný problém, zejména s ohledem na novou legislativu platnou od 1. ledna 2025. Od tohoto data totiž platí, že pokud má OSVČ ze zákona zřízenu datovou schránku, je povinna veškerá podání nebo jiné úkony, pro které je předepsán tiskopis, realizovat výhradně elektronickou formou. K jakýmkoli podáním v papírové podobě se v takovém případě nepřihlíží.
Z toho jednoznačně vyplývá, že přehled pro ČSSZ musí osoba samostatně výdělečně činná s datovou schránkou podat jedině elektronicky. Pokud by jej podala klasickou papírovou formou, bude se na takové podání nahlížet jako na nesplnění zákonné povinnosti, se všemi z toho vyplývajícími negativními důsledky včetně možných sankcí.
Prodloužení lhůty díky daňovému poradci
Zvláštní pozornost je třeba věnovat situaci, kdy je v řádku 41 označeno políčko "ANO". Tato informace totiž signalizuje, že OSVČ podávala své daňové přiznání s pomocí daňového poradce, a to elektronickou formou až po 1. dubnu 2025. Tato skutečnost má naprosto zásadní význam, protože automaticky prodlužuje zákonnou lhůtu pro podání přehledu až do 1. srpna 2025.
Navíc, pokud bude i samotný přehled zpracováván a podáván prostřednictvím daňového poradce, bude mít automaticky i správnou elektronickou formu, jelikož daňový poradce je ze zákona povinen tento úkon realizovat výhradně elektronickou cestou. Tím se OSVČ vyhne potenciálním problémům spojeným s nesprávnou formou podání přehledu.
Závěrem
Je tedy naprosto evidentní, že správnému vyplnění řádků 39, 40 a 41 v přehledu pro ČSSZ je nutné věnovat mimořádnou pozornost. Tyto tři položky formuláře totiž přímo determinují, zda bude přehled považován za podaný včas a správným způsobem, nebo zda bude OSVČ čelit riziku uložení pokuty a penále za pozdní podání. V kontextu nových legislativních požadavků na elektronickou formu komunikace se státní správou nabývá tato problematika ještě větší důležitosti, a proto by ji žádná osoba samostatně výdělečně činná neměla podceňovat.