Rok 2025 a změny pro podnikatele, zaměstnavatele i nepodnikající veřejnost
Rok 2025 představuje další významný milník v legislativním prostředí České republiky, který s sebou přináší rozsáhlou škálu změn ovlivňujících prakticky každého občana, ať už se jedná o podnikatele, zaměstnavatele či běžnou veřejnost. Tyto změny reflektují ekonomickou realitu země, inflační tlaky i snahu zákonodárců o modernizaci a digitalizaci administrativních procesů. V následujících odstavcích se podrobně zaměříme na klíčové oblasti těchto změn, jejich dopady na různé skupiny obyvatelstva a způsoby, jakými se na ně můžeme efektivně připravit.
V systému DPH má rok 2025 změn několik
Oblast daně z přidané hodnoty prochází v roce 2025 jednou z nejrozsáhlejších transformací za poslední dekádu. Podnikatelé a firmy musí nyní věnovat zvýšenou pozornost zcela novému systému limitů pro plátcovství DPH, který přináší výrazné administrativní změny. Zatímco v předchozích letech existoval pouze jeden univerzální limit, nyní je nutné sledovat dva různé prahové hodnoty, což klade zvýšené nároky na účetní evidenci i daňové plánování podnikatelských subjektů.
Významným přínosem pro malé a střední podniky je zavedení administrativně méně náročného přeshraničního režimu, který má za cíl zjednodušit zapojení českých firem do mezinárodního obchodu. Tento režim představuje určitou formu úlevy pro menší podnikatele, kteří dosud často čelili nepřiměřené byrokratické zátěži při obchodování se zahraničními partnery. Současně dochází k zásadním úpravám v oblasti nároků na odpočet DPH, což může mít výrazný vliv na cash-flow mnoha společností.
Kriticky důležitým aspektem změn v DPH je také přesnější definice a určování místa plnění, které musí být správně identifikováno pro korektní zdanění. Nesprávné určení místa plnění může vést k závažným daňovým doměrkům a případným sankcím ze strany finančních úřadů. Podnikatelé by proto měli zvážit konzultaci s daňovými poradci, aby zajistili plný soulad s novými pravidly.
Mění se zálohy pro OSVČ, ošetřovné i spotřební daně
Pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) přináší rok 2025 několik zásadních finančních změn, které ovlivní jejich měsíční rozpočty i celkovou administrativní zátěž. Nejviditelnější změnou je opětovné navýšení povinných měsíčních záloh na zdravotní a sociální pojištění, které reflektuje obecný růst průměrné mzdy v České republice.
Adjustace se dotkla i výše odvodů na nemocenské pojištění, které sice zůstává pro OSVČ dobrovolné, ale představuje důležitou pojistku pro případy pracovní neschopnosti. Významnou novinkou, která výrazně zlepšuje sociální zabezpečení podnikatelů, je rozšíření nároku na standardní ošetřovné i pro OSVČ, které si pravidelně hradí nemocenské pojištění. Tato změna přináší živnostníkům možnost čerpat finanční podporu v případech, kdy musí pečovat o nemocného člena rodiny, což bylo dosud výsadou především zaměstnanců.
Podnikatelé musí také počítat s navýšením spotřebních daní z lihu a tabákových výrobků, což může výrazně ovlivnit podnikatelské subjekty operující v gastronomii, maloobchodu či výrobě alkoholických nápojů. Tyto změny mohou vést k nutnosti úpravy cenových strategií a případně i k přehodnocení nabízeného sortimentu.
Nová povinnost firem vyplývající nahlásit kontaktní osobu analytickému úřadu
V rámci boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu dochází v roce 2025 k významné novelizaci tzv. AML zákona (zákon proti praní špinavých peněz). Tato úprava zavádí novou povinnost pro široké spektrum podnikatelských subjektů, které musí nově nahlásit Finančnímu analytickému úřadu (FAÚ) svou kontaktní osobu.
Tato administrativní povinnost musí být splněna nejpozději do 3. března 2025, přičemž její nedodržení může vést k uvalení citelných sankcí. Je důležité zdůraznit, že tato povinnost se netýká pouze finančních institucí, ale prakticky všech podnikatelských subjektů určité velikosti. Kontaktní osoba bude sloužit jako primární komunikační kanál mezi podnikatelským subjektem a FAÚ v případech podezřelých transakcí či jiných situací vyžadujících objasnění.
Podnikatelé by měli této nové povinnosti věnovat náležitou pozornost, jelikož představuje další krok v rostoucím trendu regulace podnikatelského prostředí s cílem zvýšit jeho transparentnost a omezit prostor pro nelegální praktiky.
Zvýšení minimální mzdy a její dopady
S rokem 2025 přichází další signifikantní navýšení minimální mzdy, která nově činí 20 800 Kč měsíčně. Toto navýšení reflektuje jednak inflační tlaky v ekonomice, ale také snahu zákonodárců o postupné přibližování minimální mzdy k 50 % průměrné mzdy, což je standard běžný v mnoha vyspělých ekonomikách Evropské unie.
Zvýšení minimální mzdy má kaskádový efekt na celou mzdovou strukturu, jelikož ovlivňuje i zaručené mzdy v jednotlivých tarifních třídách. Pro zaměstnavatele to znamená nutnost revize mzdových systémů a případné navýšení mezd i u zaměstnanců, kteří jsou odměňováni nad úrovní minimální mzdy, aby byla zachována adekvátní mzdová diferenciace.
Průměrná mzda a změny ve zdanění příjmů
Rok 2025 přináší nejen růst průměrné mzdy, ale současně i významnou změnu v parametrech zdanění příjmů fyzických osob. Dochází ke snížení hranice příjmu zaměstnanců podléhající vyšší sazbě daně z příjmů, která činí 23 %. Tato změna má za následek, že větší počet zaměstnanců nyní spadá do této vyšší daňové sazby, což může výrazně ovlivnit jejich čistý příjem.
Zaměstnavatelé musí tuto změnu pečlivě implementovat do svých mzdových systémů, aby zajistili správný výpočet a odvod daně z příjmů. Pro zaměstnance s vyššími příjmy to znamená zvýšenou daňovou zátěž, což může vést k požadavkům na navýšení hrubých mezd.
Daňově osvobozené zaměstnanecké benefity
Pozitivní změnou pro rok 2025 je zvýšení roční částky, kterou mohou zaměstnavatelé poskytnout svým zaměstnancům formou benefitů, aniž by podléhala dani z příjmů. Tato úprava rozšiřuje možnosti zaměstnavatelů v oblasti motivace a odměňování zaměstnanců daňově efektivním způsobem.
Zaměstnavatelé mohou tuto změnu využít k optimalizaci svých systémů odměňování a nabídnout zaměstnancům širší spektrum benefitů, které nepodléhají zdanění, jako jsou příspěvky na penzijní připojištění, životní pojištění či volnočasové aktivity.
U DPČ je třeba dát pozor na srážkovou daň
Rok 2025 přináší významné změny v oblasti zdanění a odvodů z dohod o pracovní činnosti (DPČ). Zaměstnavatelé musí nyní pečlivě rozlišovat, z jaké částky je nutné odvádět daň zálohovou a kdy je možné aplikovat daň srážkovou. Tato diferenciace závisí na výši měsíčního příjmu a na tom, zda zaměstnanec podepsal prohlášení poplatníka k dani.
Pozor na sčítání prací malého rozsahu
Zvláštní pozornost je třeba věnovat sčítání příjmů malého rozsahu. U zaměstnanců, kteří mají více zaměstnání malého rozsahu, je nutné monitorovat, zda součet jejich příjmů nepřesáhne hranici 4 500 Kč měsíčně. Od této částky v roce 2025 vzniká povinnost odvádět z takového kumulovaného příjmu zálohovou daň i povinné pojistné na sociální a zdravotní pojištění.
Mění se také limit pro odvod pojistného u DPP
Zásadní změnou prochází i režim dohod o provedení práce (DPP), kde dochází k navýšení limitu odměny pro povinnou účast zaměstnanců na nemocenském a důchodovém pojištění. Nový limit činí 11 500 Kč hrubého příjmu měsíčně, což představuje výrazné navýšení oproti předchozím rokům.
Flexinovela zákoníku práce a její dopady
Flexinovela zákoníku práce, schválená Poslaneckou sněmovnou, představuje jeden z nejvýznamnějších legislativních počinů v oblasti pracovněprávních vztahů za poslední roky. Přináší řadu změn, které mají za cíl zvýšit flexibilitu pracovního trhu a reagovat na měnící se potřeby zaměstnavatelů i zaměstnanců.
Jednou z nejvýznamnějších novinek je možnost prodloužení zkušební doby pro nově nastupující zaměstnance. Pokud s tím obě strany pracovního vztahu souhlasí, může zkušební doba nově činit až 4 měsíce, či dokonce 8 měsíců v případě vedoucích zaměstnanců. Tato změna poskytuje zaměstnavatelům delší čas na vyhodnocení schopností a výkonu nových zaměstnanců, zejména u komplexnějších a náročnějších pozic.
Flexinovela dále přináší řadu úprav v oblasti pracovní doby, home office, sdílených pracovních míst a dalších aspektů pracovněprávních vztahů, které reflektují moderní trendy v organizaci práce a reagují na zkušenosti získané během pandemie COVID-19.
Digitalizace nemocenských dávek
Rok 2025 je také rokem plné digitalizace v oblasti nemocenských dávek. Veškerá administrativa spojená s vyřizováním nemocenských dávek zaměstnanců nyní musí probíhat výhradně elektronickou formou. Tato změna má za cíl zrychlit a zefektivnit proces vyřizování dávek, snížit administrativní zátěž a minimalizovat chybovost při zpracování.
Pro zaměstnavatele to znamená nutnost adaptace na nové digitální procesy a zajištění odpovídajícího technického vybavení a know-how. Zaměstnanci by měli být o těchto změnách informováni, aby věděli, jakým způsobem budou jejich žádosti o nemocenské dávky zpracovávány.
Nové redukční hranice u nemocenských dávek
Současně s digitalizací dochází k úpravě redukčních hranic pro výpočet nemocenských dávek, které se každoročně mění v závislosti na růstu průměrné mzdy a inflace. Tyto změny ovlivňují výši nemocenských dávek a měly by být zohledněny při finančním plánování jak zaměstnanců, tak zaměstnavatelů.
Nový limit pro zdanění výher
Občané by měli věnovat pozornost výraznému snížení limitu pro osvobození výher od daně. Zatímco dříve platil limit jednoho milionu korun ročně, od roku 2025 se tento limit drasticky snižuje na pouhých 50 000 Kč ročně. Tato změna výrazně rozšiřuje okruh výher, které budou podléhat zdanění, což může ovlivnit zejména pravidelné účastníky loterií a sázkových her.
Nový limit má i zdanění příležitostných příjmů
Naopak pozitivní změnou je zvýšení limitu pro nedanění příležitostných příjmů na 50 000 Kč za celý rok. Tato změna rozšiřuje prostor pro drobné přivýdělky bez nutnosti jejich zdanění, což může být přínosem zejména pro osoby s nepravidelnými příjmy z příležitostných činností.
Nová sleva na pojistném pro pracující důchodce
Významnou novinkou roku 2025 je zavedení nové slevy na sociálním pojištění pro pracující důchodce. Tato sleva se vztahuje jak na starobní důchodce v pracovním poměru, tak na ty, kteří podnikají jako OSVČ. Cílem této změny je motivovat důchodce k setrvání v pracovním procesu a částečně kompenzovat jejich příspěvek do systému sociálního zabezpečení.
Tato změna může výrazně ovlivnit rozhodování starších pracovníků o odchodu do důchodu a vést k vyšší míře ekonomické aktivity v této věkové skupině. Pro zaměstnavatele to může představovat příležitost k udržení zkušených pracovníků a zmírnění dopadů demografických změn na pracovní trh.
Zvýšení podpory v nezaměstnanosti
Podpora v nezaměstnanosti v roce 2025 opět stoupla, což reflektuje růst průměrné mzdy v ekonomice. Je však důležité poznamenat, že na maximální výši podpory dosáhne jen malé procento žadatelů, jelikož je omezena stropem, který je stanoven jako násobek průměrné mzdy.
Toto navýšení představuje určitou formu pojistky pro zaměstnance, kteří přijdou o práci, nicméně by nemělo být vnímáno jako dlouhodobé řešení. Systém podpory v nezaměstnanosti je koncipován primárně jako přechodná pomoc během hledání nového zaměstnání.
Náhrady za pracovní úrazy a nemoci z povolání
V roce 2025 došlo také k úpravě náhrad za ztrátu výdělku v důsledku pracovních úrazů či nemocí z povolání. Ačkoli se tyto náhrady zvýšily, jedná se pouze o mírný nárůst, který plně nereflektuje růst mezd v ekonomice. Tato skutečnost může být problematická zejména pro zaměstnance v rizikových povoláních, kteří jsou více ohroženi pracovními úrazy.
Je důležité, aby zaměstnavatelé i zaměstnanci věnovali zvýšenou pozornost prevenci pracovních úrazů a nemocí z povolání, jelikož finanční kompenzace nemusí plně pokrýt ztrátu příjmu v případě pracovní neschopnosti.
Změny v důchodech
Oblast důchodů prochází v roce 2025 několika významnými změnami. Kromě již zmíněné nové slevy pro pracující důchodce dochází k úpravám podmínek pro předčasný odchod do důchodu, které umožňují některým skupinám zaměstnanců odejít do důchodu dříve.
Důležitou změnou je také prodloužení možnosti znovu získat vdovský nebo vdovecký důchod v případech, kdy nárok na tento důchod zanikl. Tato úprava reflektuje sociální realitu a snaží se zmírnit ekonomické dopady ztráty partnera zejména ve vyšším věku.
Všechny tyto změny vyžadují pečlivou analýzu a plánování ze strany osob blížících se důchodovému věku, ideálně ve spolupráci s odborníky na důchodovou problematiku.