Podpora v nezaměstnanosti
Podpora v nezaměstnanosti
Podpora v nezaměstnanosti je dávkou vyplácenou státem prostřednictvím úřadů práce, která slouží k překlenutí doby, po kterou si uchazeč o zaměstnání hledá ve spolupráci s Úřadem práce ČR zaměstnání.
O podporu v nezaměstnanosti si musí uchazeč o zaměstnání písemně požádat na místně příslušné pobočce Úřadu práce ČR. Poté co si jedinec požádá o podporu v nezaměstnanosti je zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání. Samotné zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání však k nároku na podporu nestačí. Aby měl jedinec vedený v dané evidenci uchazečů na podporu v nezaměstnanosti nárok, musí splňovat podmínky pro poskytnutí této podpory stanovené zákonem č. 435/2004 Sb., čili zákonem o zaměstnanosti. Podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti jsou uvedeny v § 39 uvedeného zákona. Základní podmínkou pro získání této podpory je získání doby placeného důchodového pojištění zaměstnáním nebo výdělečnou činností OSVČ v délce minimálně 12 měsíců v období předchozích dvou let před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Nárok na podporu v nezaměstnanosti může být, ale také být nemusí.
Podpora v nezaměstnanosti se vždy vyplácí jen po určitou dobu
Podpora v nezaměstnanosti se vždy vyplácí jen po určitou dobu několika měsíců a vždy je pro délku vyplácení podpory rozhodující věk žadatele.
- Do 50 let věku žadatele je poskytována podpora v nezaměstnanosti po dobu 5 měsíců po sobě jdoucích.
- Ve věku nad 50 let do 55 let se podpora v nezaměstnanosti poskytuje 8 měsíců po sobě jdoucích.
- Nezaměstnaným nad 55 let věku může být podpora v nezaměstnanosti poskytována až 11 měsíců.
Výše a výpočet podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci
Výše podpory v nezaměstnanosti nebo podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z předchozího průměrného čistého výdělku z posledního zaměstnání. U uchazečů o zaměstnání, kteří před zaevidováním mezi žadatele o podporu vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, se při výpočtu výše podpory vychází z posledního vyměřovacího základu. Pokud podpora nejde vypočítat z předchozího výdělku v zaměstnání nebo předchozí samostatné výdělečné činnosti, vypočítává se z předchozích náhradních dob pojištění nezaměstnaného. Pravidla pro výši podpory a její výpočet opět určuje zákon o zaměstnanosti.
Důležité je pro nezaměstnaného vědět, že výše podpory se většinou v průběhu podpůrčí doby čili doby poskytování mění a zásadní vliv zde hraje i to, co bylo příčinou nezaměstnanosti.
Podpora v nezaměstnanosti může totiž náležet ve standardní výši nebo ve snížené výši.
Podpora ve standardní výši uchazeči náleží, pokud svoji nezaměstnanost nijak nezavinil, ani neopustil předchozí zaměstnání z vlastního rozhodnutí bez závažného důvodu.
Při standardní podpoře v nezaměstnanosti náleží v prvních 2 měsících poskytování podpora ve výši 65 procent z předchozího průměrného měsíčního výdělku. Další dva měsíce náleží nezaměstnanému podpora ve výši 50 procent z předchozího výdělku a v dalších měsících náleží podpora ve výši 45 procent z předchozího průměrného měsíčního výdělku.
Pokud nezaměstnanému náleží podpora jen ve snížené výši, třeba proto, že opustil zaměstnání z vlastní vůle bez vážného důvodu, bude náležet po celou dobu poskytování podpory v nezaměstnanosti podpora jen 45 procent z průměrného měsíčního výdělku dosahovaného v předchozím zaměstnání.
Pokud se podpora vypočítává z vyloučených dob a není možné vycházet z předchozího výdělku, náleží podpora ještě nižší. V prvních dvou měsících je to 0,15 násobku průměrné mzdy v národním hospodářství z předchozího roku, který předcházel roku žádosti o podporu. V dalších měsících na podpoře se dávka snižuje na 0,12 a 0,11 násobku uvedené průměrné mzdy.
Podpora při rekvalifikaci činí 60 procent průměrného měsíčního čistého výdělku, kterého uchazeč dosáhl v posledním zaměstnání. Podpora při rekvalifikaci vždy zvyšuje částku podpory v nezaměstnanosti.
Výše podpory v nezaměstnanosti i podpory při rekvalifikaci je vždy ovlivňována celou řadou faktorů celospolečenských i individuálních a má také stanovenu maximální výši. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti je v roce 2023 na hodnotě 0,58násobku průměrné mzdy. To znamená částku 22 798 Kč bez rekvalifikace. Pokud nezaměstnaný v roce 2023 pobírá nejvyšší podporu v nezaměstnanosti ještě při rekvalifikaci, může dosáhnout až na částku 25 549 Kč.
Podpora v nezaměstnanosti však také nemusí náležet vůbec
Jak je zmíněno výše může nastat i situace, kdy nárok na podporu není vůbec. Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikne, pokud nejsou splněny podmínky nároku, ale podpora nemusí náležet také z jiných důvodů. Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikne uchazeči, který byl vypovězen z předchozího zaměstnání pro porušování pracovních povinností či pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem, nebo při porušování režimu v pracovní neschopnosti a následné výpovědi.
Podpora v nezaměstnanosti v roce 2024
S nástupem roku 2024 došlo k aktualizaci systému podpory v nezaměstnanosti, která se týká nejen maximálních výší…
Více informacíNepřetržitý odpočinek zaměstnance při více zaměstnáních nebo dohodách
Doba nepřetržitého odpočinku zaměstnance v pracovním procesu je nařízena přímo zákoníkem práce. Zaměstnavatelé…
Více informacíPři podnikání nebo zaměstnání na mateřské je zásadní vědět, co se smí a co ne
Peněžitá pomoc v mateřství, známá také jako mateřská, představuje kompenzaci příjmů v období několika týdnů…
Více informacíPříjmy ze zaměstnání v zahraničí je třeba většinou daňově řešit i v ČR, ale někdy také ne
Mít příjem ze zahraničí, není v dnešní době ani u tuzemských občanů nijak neobvyklá záležitost. Uvedené…
Více informacíZ čeho se vypočítává podpora při rekvalifikaci v roce 2023?
Jedinci, který se cíleně snaží o zvýšení své kvalifikace, vždy náleží určité finanční zajištění po dobu,…
Více informacíPodpora v nezaměstnanosti bude více chráněna proti zneužití
Podpora v nezaměstnanosti je základním právem každého občana, který se ocitne bez práce. Je tedy zcela přirozené,…
Více informacíSousedské dětské skupiny budou možná realitou již od roku 2024
Se zajištěním péče o malé děti zaměstnaným rodičům budou možná již od roku 2024 pomáhat i Sousedské dětské…
Více informacíPodporu v nezaměstnanosti čekají zřejmě změny nejen ohledně odstupného
O tom, že bude nutné nejen z úsporných důvodů změnit respektive zpřísnit podmínky ohledně nároku a čerpání…
Více informacíPro podporu v nezaměstnanosti nebude možné chodit příliš často
Systém podpory v nezaměstnanosti se změní. Odlišná bude výše dávky pro žadatele, kteří se s žádostí o podporu…
Více informacíDohoda o poskytnutí stipendia zaměstnavatelem by měla být srozumitelná a jednoznačná
Stipendium studentům, kromě škol, nadací či dalších institucí, mohou poskytovat i jejich budoucí zaměstnavatelé.…
Více informací