Zjistili jste, že jste v přiznání udělali chybu?
Stala se vám nepříjemnost v podobě chyby ve vašem daňovém přiznání? Nezoufejte, existují způsoby, jak situaci napravit, avšak konkrétní postup závisí na několika faktorech. První z nich je termín, ve kterém jste přiznání podali, a druhým faktorem je, zda máte jako podnikatel povinnost podávat přiznání elektronicky.
Měli byste vědět, že pokud jste své daňové přiznání podali a před vypršením zákonné lhůty na jeho podání zjistíte v něm chybu, můžete situaci řešit prostřednictvím opravného daňového přiznání. To znamená, že vyplníte nový formulář, ve kterém chybu napravíte. Je možné podat více opravných daňových přiznání, přičemž za platné bude považováno to, které dorazí na finanční úřad jako poslední.
V případě, že se chyba objeví až po termínu pro podání řádného daňového přiznání, stojíte před nutností podat přiznání dodatečné. Toto se týká situací, kdy dojde k zjištění, že máte zaplatit vyšší daň, než která byla dříve uvedena ve vašem daňovém přiznání. Podat dodatečné daňové přiznání je třeba do konce měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém jste chybu zjistili. Současně je nutné do této lhůty doplatit i příslušný rozdíl v dani.
Je třeba zmínit, že podání dodatečného daňového přiznání není jen o zvýšení daně, ale může se týkat i situací, kdy došlo k nesprávnému určení daňové ztráty nebo nadměrného odpočtu DPH. V takovém případě musíte rovněž podat dodatečné přiznání a uvést, že se vaše daňové závazky liší od těch, které byly dříve oficiálně uznány.
Naopak, pokud zjistíte, že jste na daních zaplatili více, než bylo potřeba, máte možnost, ale nikoliv povinnost, podat dodatečné daňové přiznání. I zde platí, že máte na podání čas do konce měsíce následujícího po měsíci, kdy jste chybu zjistili. Pokud se rozhodnete o přeplatek požádat, finanční úřad by vám měl částku vrátit do 30 dnů od data, kdy mělo být přiznání původně podáno.
Je však třeba si uvědomit, že existují i situace, kdy nelze podat dodatečné daňové přiznání k úpravě daně na nižší částku. Toto se týká případů, kdy byla daň stanovena s využitím určitých daňových pomůcek nebo byla sjednána specifickým způsobem. V těchto situacích postupuje zákon jinak a možnosti pro korekci jsou omezené.
Vždy je důležité pamatovat na to, že při podávání jakéhokoliv typu daňového přiznání je nutné být pečlivý a uvádět správné a přesné informace, aby se předešlo dalším komplikacím. Pokud si nejste jisti, je doporučeno konzultovat postup s odborníkem na daňové právo nebo přímo s příslušným finančním úřadem.