Změny v zaměstnávání postižených a náhradním plnění v roce 2025
Od roku 2025 vstoupí v platnost významné změny v zákoně o zaměstnanosti, které mají za cíl podpořit větší zaměstnávání osob se zdravotním postižením na běžném trhu práce a zároveň zamezit zneužívání takzvaného náhradního plnění. Tyto změny budou mít dalekosáhlé důsledky pro zaměstnavatele v České republice a povedou k vytvoření spravedlivějšího a inkluzivnějšího pracovního prostředí pro osoby se zdravotním postižením.
Změny ohledně náhradního plnění a povinných odvodech mají vést k vyššímu skutečnému zaměstnávání postižených
Jedním z klíčových aspektů nové legislativy je zvýhodnění zaměstnavatelů, kteří budou přímo zaměstnávat zdravotně postižené osoby v pracovním poměru na běžném trhu práce. Tito zaměstnavatelé budou mít značnou výhodu oproti těm, kteří plní povinnost zaměstnávání osob s postižením pouze prostřednictvím náhradního plnění nebo odvodem povinné částky do státního rozpočtu. Tato změna má motivovat firmy k aktivnímu přístupu při vytváření pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením a integraci těchto osob do běžného pracovního prostředí.
Faktické zaměstnávání postižených je zákonná povinnost, ale hledají se únikové cesty
Zákonná povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením se vztahuje na všechny zaměstnavatele s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru. Dosud mohli zaměstnavatelé tuto povinnost plnit třemi rovnocennými způsoby: přímým zaměstnáváním postižených osob, odebíráním výrobků nebo služeb od zaměstnavatelů na chráněném trhu práce (chráněné dílny a pracoviště) nebo odvodem do státního rozpočtu. Absence dostatečné motivace k přímému zaměstnávání vedla k častému využívání náhradních variant, jako je kombinace odebírání výrobků či služeb a placení povinné částky do státního rozpočtu.
Zvýšení povinné částky za nezaměstnávání bude od roku 2025 citelnější
Nový zákon zavádí odstupňovanou výši odvodu do státního rozpočtu za každou osobu se zdravotním postižením, kterou by zaměstnavatel měl zaměstnat, ale nezaměstnává. Výše odvodu bude záviset na míře plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Pokud zaměstnavatel zaměstnává alespoň 3 % osob se zdravotním postižením, bude odvod odpovídat průměrné mzdě vynásobené koeficientem 1. Při zaměstnávání alespoň 1 % z povinného podílu bude koeficient 2 a při zaměstnávání méně než 1 % z povinného podílu bude koeficient 3,5. Toto opatření má přimět zaměstnavatele, kteří dosud řešili povinnost zaměstnávání osob s postižením pouze náhradními způsoby, aby začali upřednostňovat přímé zaměstnávání těchto osob.
Změny v zákoně o zaměstnanosti s účinností od roku 2025 představují významný krok směrem k vytvoření inkluzivnějšího a spravedlivějšího pracovního trhu pro osoby se zdravotním postižením. Zvýhodněním zaměstnavatelů, kteří aktivně vytvářejí pracovní místa pro tyto osoby, a odstupňováním odvodů do státního rozpočtu podle míry plnění povinného podílu zaměstnávání, se vytváří silný motivační faktor pro firmy. Tyto změny by měly vést k vyššímu počtu osob se zdravotním postižením zaměstnaných na běžném trhu práce a jejich lepší integraci do společnosti. Zároveň by měly omezit zneužívání náhradního plnění a zajistit, aby zaměstnavatelé přistupovali k zaměstnávání osob s postižením zodpovědněji a aktivněji.
Je důležité, aby byly tyto legislativní změny doprovázeny i dalšími opatřeními, jako je osvěta mezi zaměstnavateli, podpora při vytváření vhodných pracovních podmínek pro osoby se zdravotním postižením a systematické odstraňování bariér na pracovištích. Pouze komplexním přístupem lze dosáhnout skutečné rovnosti příležitostí a plného začlenění osob se zdravotním postižením na trhu práce i v širší společnosti.